Dani europske baštine 2024.
U sklopu Dana europske baštine koja se ove godine obilježava pod motom „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže!“ u Kuli će se u subotu, 21. rujna u 18 sati, održati prezentacija izložbenog postava etnološke zbirke te brošure o navedenom postavu. U nedjelju, 22. rujna 2024. od 8 do 18 sati svim posjetiteljima bit će osigurana vođena prezentacija kompleksa Kule Jankovića.
Programska knjižica Dana europske baštine 2024.
Više informacija o manifestaciji Dani europske baštine i prigodnim događanjima u ostalim državama članicama Vijeća Europe dostupno je na zajedničkoj platformi https://www.europeanheritagedays.com/
Znanstveni skup „Desničini susreti 2024. Obrovac i obrovačke Desnice, cca 1800. – 1990.“
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem „Desničini susreti 2024. Obrovac i obrovačke Desnice, cca 1800. – 1990.“ u suradnji s Odjelom za povijest Sveučilišta u Zadru i Maticom Obrovčana održava se u Zadru 20. rujna i Obrovcu 21. rujna 2024. Predstavljanje izdanja Desničinih susreta održat će se 20. rujna u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice u Zadru.
Dani Kule 2024.
Kulturna manifestacija Dani Kule ovoga se ljeta održava između 25. i 27. srpnja te će ponovno biti mjesto susreta i prilika za posjet i razgledavanje kompleksa Kule Jankovića u Islamu Grčkom.
Dani Kule započinju u četvrtak (25. srpnja u 17.00) održavanjem turnira: Kralj, dama, Kula! – Šahovski turnir za mlade u Kuli Jankovića. Turnir se organizira u partnerstvu sa zadarskim šahovskim klubom Casper, a na njemu mogu sudjelovati sve osobe mlađe od 20 godina koje se prethodno prijave kao natjecatelji. Šahovski turnir za mlade prvi se put održao 2023. godine i pokazao se kao izvrstan programski iskorak u onome što se sve može organizirati u Kuli Jankovića kao kulturnom dobru. Posebno je atraktivan prostor u kojem se natjecanje održava, a to je nedavno obnovljena zgrada Kotarina, koja je svojedobno zaista služila – sušenju kukuruza. A sada će provjetravati mlade mozgove i nadamo se pod vjetrom maestrala da će oni jako dobro raditi. Turnir, kao i datum njegovog održavanja, je posveta fizičaru dr. sc. Urošu Desnici (Islam Grčki 1944. – Zagreb 2021.), prvom predsjedniku udruge organizatora i posljednjem velikom graditelju i obnovitelju kulturnog kompleksa Kule Jankovića, a koji se je u mladosti uspješno bavio šahom i bio juniorski prvak Jugoslavije.
Program u petak, 26. srpnja počinje u 20 sati. Večer je rezervirana za predstavljanje novih publikacija, a započinje promocijom knjige Uroš Desnica: Djela iz 2022. koju je priredio i za koju je uvodnu studiju napisao mr. Milorad Savić. Pravnik i političar Uroš Desnica (Obrovac 1874. – Split 1941.), osoba je bogate biografije, koja je ostavila značajan trag u povijesti Zadra i Sjeverne Dalmacije prve polovice 20. stoljeća. Knjigu u ime izdavača Srpskog kulturnog društva Prosvjeta predstavlja Čedomir Višnjić, a o njoj će govoriti i priređivač publikacije Milorad Savić.
U nastavku slijedi predstavljanje drugog kola Sabranih djela Vladana Desnice u izdanju Narodne biblioteke Srbije. Drugo kolo sadrži tri sveska izdana 2024. godine, a u njima se nalaze Poezija, Ljestve Jakovljeve, Koncert, Kritike i Ogledi. Knjige će predstaviti urednik izdanja i vrstan poznavatelj Desničinog pisma dr. Vladan Bajčeta, viši naučni saradnik Instituta za književnost i umetnost u Beogradu. Razgovor s njime vodit će Igor Šuljić.
Večer završava promocijom brošure Kula Jankovića u Islamu Grčkom – Etnološka zbirka iz pera magistre etnologije i antropologije Vanese Sikore, a u izdanju Društva za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi, 2024. Tom publikacijom dopunjujemo izložbu etnološke zbirke koju je kao prvu samostalnu izložbenu cjelinu u Kuli još davnih pedesetih godina 20. stoljeća postavio književnik Vladan Desnica.
Posljednji dan manifestacije subota, 27. srpnja posvećen je pticama. U 20 sati započinje predavanje pod nazivom Ptice Ravnih kotara, koje je pripremila Kristina Krapić iz Natura Jadere, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije. Nastavak je to promotivno-edukativne djelatnosti te ustanove posvećene zaštiti prirode, a tematski se nadostavlja na njihove atraktivne publikacije Muljatorice: Ptice muljevitih područja Zadarske županije i Šašavice: Životinje u šašu Morane Bačić te Vodič za promatranje ptica Gordana Lukača. Temu će izložiti Anita Babić.
Nakon predavanja otvora se izložba skulptura Ptice akademske kiparice dr. sc. Ksenije Škarić. Izložbu predstavlja dr. sc. Dunja Desnica Franković.
Večer završava predstavom Aristofanove Ptice u izvedbi Antičke dramske grupe Klasične gimnazije u Zagrebu. Antička komedija Ptice prvi je puta izvedena 414 godine prije Krista, a često se navodi kao jedan od prvih primjera utopije u svjetskoj književnosti. Tekst je za potrebe predstave skraćen, a dramaturški ga je obradila Dubravka Matković. Kostime je osmislila Antička kostimografska grupa koju vodi Danica Franić. Tehnički podršku u realizaciji predstave u Kuli Jankovića pruža Teatro VeRRdi. Igraju učenici Klasične gimnazije Đuro Hameršak, Leon Rilović, Lucija Lukačić, Barbara Teklić, Lora Lautar, Sunčica Bencetić, Anamaria Perčić, Josip Ćuk, Tadej Dobrić, Sofija Lalić, Marko Marić, Zvonimir Marić, Marta Hrvačić i Maja Lea Lapple.
Uz navedeni program predlažemo posjetiteljima obilazak povijesnog dijela kompleksa, uključujući atraktivne prostore Kule, Tamnice, Stare kuhinje s etnološkom zbirkom, kao i obilazak Crkvice svetog Đurđa te parka s ribnjakom i izvorima vode.
Organizator Dana Kule 2024. je Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi , a program sufinanciraju Srpsko narodno vijeće i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske te Zadarska županija i Grad Benkovac.
Desničini susreti 2023.
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Desničini susreti 2023. održat će se u Vijećnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u četvrtak, 23. studenoga 2023., s početkom u 14.00 sati i petak, 24. studenoga 2023., s početkom u 9.00 sati. Izdanja biblioteke Desničnih susreta bit će predstavljena u Knjižnici i čitaonici Bogdan Ogrizović u četvrtak, 23. studenoga 2023., s početkom u 18.30 sati.
Poziv za prijavu prethodnih priopćenja za Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Desničini susreti 2023. Kulturne orijentacije i političke kulture umjetničke inteligencije u Hrvatskoj i Jugoslaviji od 1952. do 1967. godine
Pripremni odbor Desničinih susreta 2023. objavljuje da će se Desničini susreti 2023. održati u Zagrebu, 23. i 24. studenoga 2023. s temom Kulturne orijentacije i političke kulture umjetničke inteligencije u Hrvatskoj i Jugoslaviji od 1952. do 1967. godine te poziva zaintresirane istraživače u područjima humanističko-društvenih i kulturnih studija da prijave svoje sudjelovanje najkasnije do 30. srpnja/juna 2023.
Pozivna knjižica
Obrazac za prijavu
Dani Kule 2023.
Tradicionalna ljetna kulturna manifestacija Dani Kule u Kuli Jankovića u Islamu Grčkom ove godine se održava 28. i 30. srpnja, a nudi nekoliko vrlo raznovrsnih sadržaja međunarodnog, a istovremeno i lokalnog obilježja.
Dani Kule 2023 započinju (petak, 28. srpnja u 18) predstavljanjem rezultata arheoloških sondiranja u Islamu Grčkom, na lokalitetu Graduša-Lokve, koje je provela docentica dr. sc. Kristina Horvat Oštrić s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru. Kroz predavanje i izložbu naslovljenu Prvo naselje u Islamu Grčkom: priča s Graduša-Lokava autorica nas upoznaje s činjenicom da je u srednjem i kasnom neolitiku na tom mjestu postojalo relativno veliko sjedilačko naselje. Neolitička naselja smještena su na pomno odabranim mikrolokacijama, koje su udovoljavale potrebama tadašnjeg načina života, ponajprije razvoju privrednih aktivnosti. Osim neposredne blizine kvalitetnih glinenih ležišta i vodenih resursa, neolitičke su zajednice svoja naselja pozicionirale na plodnim i agrarno iskoristivim površinama povoljnim za uzgoj poljoprivrednih kultura i domaćih životinja. Nalazište je otkrio 1962. godine Kazimir Tomić iz Smilčića. Izložba ostaje otvorena do 28. kolovoza 2023.
Večernji sati (28. srpnja u 21) posvećeni su piscu Vladanu Desnici koji je dio života stvarao u Kuli Jankovića, porodičnom posjedu Desnica. Njegovom djelu velika je pozornost posljednjih godina posvećena u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, osobito otkad je na čelu te ustanove književnik i znanstvenik dr. Vladimir Pištalo, koji će osobno predstaviti aktivnosti koje se provode. Naime, već dvije godine zaredom Narodna biblioteka Srbije dodjeljuje nagradu s imenom Vladan Desnica za roman godine. Nagrada se u tako kratkom roku etablirala kao jedno od najprestižnijih književnih priznanja u Srbiji. Dodjeljuju je pisci piscima, a svečano uručenje je 21. lipnja, na dan s najviše svjetla u godini, kao hommage piscu kojem je fenomen svjetlosti bio jedna od trajnih literarnih preokupacija. Istovremeno s nagradom Narodna biblioteka je pokrenula projekt izrade Desničinih sabranih djela. Riječ je o do sada najpotpunijem izdanju piščevog opusa, koji će biti objavljen u devet tomova u tri kola, svake godine po jedno do 120. godišnjice Desničinog rođenja (2025.). Prvo kolo sadrži Zimsko ljetovanje, Pripovijetke i Proljeća Ivana Galeba, a predstavit će ga urednik izdanja dr Vladan Bajčeta.
U nedjelju (30. srpnja u 20) svoj rad predstavlja pjevačka grupa Łada iz Poljske (https://ladaband.wordpress.com/). Łada izvodi izvorne pjesme s područja Hrvatske, Srbije te Bosne i Hercegovine. Članovi grupe od 2018. godine provode etnomuzikološka terenska istraživanja (između ostalog u Bukovici i Ravnim Kotarima u Hrvatskoj, u Janju u BiH-u, u Užičkom kraju u Srbiji). Izvode i tradicionalnu tehniku poznatu pod nazivima ojkanje, groktalica i dr. koja se od 2010. godine nalazi pod zaštitom UNESCO-a (Lista nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita: Hrvatska; Lista elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije). Bave se također dokumentiranjem terenskog materijala u okviru projekta Balkan Polyphony i stipendija Ministarstva Kulture i Nacionalnog Nasljeđa Republike Poljske. Godine 2022. dobili su prvu nagradu na prestižnom takmičenju Turniej Muzyków Prawdziwych. Aktivno nastupaju i vode radionice u Poljskoj i u inostranstvu. Članovi grupe su Zosia Zaborowska, Kacper Siejkowski i Aleksandra Mrozowska.
Balkan Polyphony je projekt čiji je glavni cilj dokumentiranje, proučavanje i širenje znanja o živoj izvornoj muzičkoj kulturi na Balkanu. U potrazi za majstorima izvornog pjevanja i KUD-ovima, članovi provode terenska istraživanja tokom kojih skupljaju snimke i zvučne zapise. Audiovizualni materijal visoke kvalitete, obrađen i opisan, namijenjen je široj publici i uskoro će biti dostupan u arhivu http://balkanpolyphony.com/. U okviru programa Dana Kule bit će prikazani klipovi snimljeni 2021. godine u Žegaru – rodnom mjestu Stojana Jankovića. Među snimcima naći će se i groktalica u izvođenju Dragomira Vukanca, Obrada Milića i Miljke Radmilović.
Uz navedeni program, na trinaestim Danima Kule omogućena je posjeta povijesnom dijelu kompleksa, uključujući atraktivne prostore Kule, „Tamnice”, stare kuhinje s etnografskom zbirkom, kao i obilazak crkvice svetog Đurđa te parka s ribnjakom i izvorima vode.
Organizatori Dana Kule 2023 su Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi (www.kulajankovica.hr) i Srpsko narodno vijeće, a program sufinanciraju Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Zadarska županija i Grad Benkovac.
Kralj, dama, kula! – Šahovski turnir za mlade u Kuli Jankovića, četvrtak, 27. srpnja u 17 sati
Ove godine će se po prvi put u Kuli Jankovića održati šahovski turnir! Naime, namjera je naše udruge da se u prostore kulturnog dobra Kule Stojana Jankovića uvede jedan novi sadržaj, koji je neovisan o drugim povijesnim i kulturnim konotacijama. Održavanjem šahovskog natjecanja u objektu kulturne baštine zadarskog zaleđa, postavit će okvir da mladi šahisti „usput“ upoznaju lokalitet na kojem nikad nisu bili i tako prošire poznavanje prostora koji bi mogli početi označavati kao svoj širi zavičaj. Turnir je osmišljen kao način privlačenja ljubitelja šaha da isprobaju svoju vještinu u jednom posve neuobičajenom ambijentu – u starinskoj, netom obnovljenoj zgradi „Kotarina“ – koji ima potencijal da im se i trajno svidi!
Suorganizatori ovog šahovskog turnira su zadarski šahovski klub Casper i Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi.
Sve zainteresirane pozivamo da turniru kao promatrači svjedoče i da ga time podrže, a mladi šahisti (dobi do 20 godina) mogu se prijaviti i kao takmičari putem e-mail adrese: tsjuric@gmail.com
Online praćenje okruglog stola “Desničini susreti 2022.: Budućnost nasljeđa Kule Jankovića u Islamu Grčkom”
„Desničini susreti 2022.“ – u organizaciji fakultetskog Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije, Društva za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi, ICARUS Hrvatska te Srpskog kulturnog društva Prosvjeta – najavljuju okrugli stol BUDUĆNOST NASLJEĐA KULE JANKOVIĆA U ISLAMU GRČKOM, koji će se održati u Vijećnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u utorak, 13. prosinca 2022., od 10 do 13 sati, s mogućnošću praćenja u hibridnom formatu, koristeći link (Teams platforma)
Desničini susreti 2022. : Budućnost nasljeđa Kule Jankovića u Islamu Grčkom
Okrugli stol pod nazivom „DESNIČINI SUSRETI 2022.: BUDUĆNOST NASLJEĐA KULE JANKOVIĆA U ISLAMU GRČKOM“ održat će se 13. prosinca 2022., od 10 do 13 sati, u Vijećnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a moguće će biti sudjelovati i putem online platforme.
Pozivamo sve zainteresirane ustanove i pojednice da svoje sudjelovanje s naslovom teme o kojoj bi htjeli govoriti ili svoju nazočnost bez unaprijed dogovorenog izlaganja najave ispunjavanjem prijavnice.
Poziv za prijavu sudjelovanja
Prijavni obrazac
Članak dr. sc. Tatjane Škarić-Jurić, izv. prof., „Udruga ‘Kula Jankovića’ – iskustva prvih šesnaest godina (2006. – 2022.)“
Dani Kule 2022.
28. srpnja (četvrtak)
11:00 Otvorenje izložbe: DRAGULJ DALMATINSKOG PRAVOSLAVLJA – IKONE IZ FUNDUSA OBITELJI DESNICA
19:00 Promocija knjige Vladana Bajčete: NON OMNIS MORIAR – O POEZIJI I SMRTI U OPUSU VLADANA DESNICE
21:00 Promocija knjige Milorada Savića: DJELA I STILOVI UMJETNOSTI SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE U DALMACIJI
31. srpnja (nedjelja)
20:00 Promocija knjige Jadrana Kalea: ODIJEVANJE NARODA – NASTANAK NARODNE NOŠNJE
21:00 Predstava: VRIJEME I PROSTOR SERDARA KOTARSKOG STOJANA MITROVIĆA JANKOVIĆA, u izvedbi dramskog ansambla Knezovi i serdari posedarski. Autor teksta i režiser: Boris Ante Magaš
Desničini susreti 2021.
„Desničini susreti 2021.“ održat će se u Auli Sveučilišta u Zagrebu, 20. prosinca t.g., s početkom u 9 sati. Skupu će se obratiti rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Damir Boras, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice, prof. dr. sc. Ivanka Stričević, književni tajnik Matice hrvatske Božidar Petrač i glavni tajnik SKD Prosvjete, Slobodan Živković.
Nakon otvaranja održat će se komemoracija nedavno preminulom Urošu Desnici o kome će govoriti Miljenko Domijan i Drago Roksandić, a nakon toga će se nastaviti raditi raspravama o temi ovogodišnjih susreta “(Ne)poznati Desnica i književne ostavštine u baštinskoj perspektivi: primjeri dobre prakse”.
Program rada, sažeci izlaganja, biobibliografije sudionika
Poziv za prijavu priopćenja za znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Desničini susreti 2021. (Ne)poznati Desnica i književne ostavštine u baštinskoj perspektivi: primjeri dobre prakse
Pripremni odbor Desničinih susreta 2021. u suradnji s Društvom prijatelja Kule Stojana Jankovića i ICARUS Hrvatska objavljuje da će se Desničini susreti 2021. održati u Zagrebu u ponedjeljak, 20. prosinca 2021. godine.
Program Desničini susreti Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (CKHIS), Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi i ICARUS Hrvatska su dogovorili realizirati interdisciplinarni projekt arhivističke obrade osobne ostavštine Vladana Desnice, digitalizaciju spomenute ostavštine i njezinu reprezentativnu objavu na platformama poput Znameniti.hr i Topoteka. Spomenuta projektna suradnja usuglašena je 2019. dogovorenom suradnjom Društva za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi i CKHIS-a na pripremi koncepcije kritičkog izdanja opusa Vladana Desnice.
Budući da je riječ o zahtjevnom, složenom i dugoročno zamišljenom projektu, odlučeno je ovogodišnje Desničine susrete posvetiti, prvo, aktualnoj problematici književnih ostavština u baštinskoj perspektivi sa stajališta primjera dobre prakse u Hrvatskoj i inozemstvu, drugo, raspravi o mogućnostima primjene najboljih iskustava u radu na opusima drugih književnika glede arhivističke obrade i digitalizacije književne ostavštine Vladana Desnice te njezine selektivne prezentacije na digitalnim platformama (Znameniti.hr, Topoteka itd.) ili u arhivima, knjižnicama i muzejima te treće, preliminarnoj raspravi o koncepciji kritičkog izdanja opusa Vladana Desnice, utemeljenoj kako na baštinjenim iskustvima u radu na realiziranim kritičkim izdanjima tako i na mogućnostima koje otvaraju primjene dobrih praksi u području digitalne humanistike.
Pozivamo arhiviste, knjižničare, muzealce te, kao i uvijek dosada, povjesničare i teoretičare književnosti, povjesničare, kulturne antropologe te stručnjake u drugim humanističkim i društvenim znanostima koji se osjećaju pozvanima da javno priopće svoja iskustva i iznesu prijedloge koji bi mogli unaprijediti javnu dostupnost i kritičku recepciju opusa Vladana Desnice da se prijave za sudjelovanje u radu ovog skupa.
Poziv za prijavu priopćenja
Prijavni obrazac
Predstavljanje Zbornika “Desničini susreti 2020.”
Predstavljanje Zbornika “Desničini susreti 2020.” održat će se u petak, 17. rujna t.g., s početkom u 18 sati, u Knjižnici i čitaonici “Bogdan Ogrizović”.
Dani Kule 2021.
Srijeda, 28.7.
19:30 Domjenak
20:30 Promocija zbirke poezije Ivana Ergića PRIRUČNIK ZA ČEKANJE
Razgovor moderira novinar i pisac Gordan Nuhanović
+nastup zbora Fige
Četvrtak, 29.7.
20:00 Tribina KULTURA U PROVINCIJI
Sudjeluju Dunja i Ante Gusić (Udruga Vlajter Ego), Danijela Bjelanović (Udruga Verige) i Nenad Pepić (Obrovačko kulturno ljeto)
21:30 Monodrama ŠKOLJKA ŠUMI u izvedbi Maruške Aras i režiji Hrvoja Korbara
Produkcija: Teatro VeRRdi, 2020., Zadar
Nedjelja, 1.8.
21:00 20:00 Monodrama VRIJEME I PROSTOR SERDARA KOTARSKOG STOJANA MITROVIĆA JANKOVIĆA prema tekstu Borisa Magaša, u izvedbi i režiji Slobodana Marunovića
Produkcija: Kazališna udruga Knezovi i serdari Posedarski, 2021., Posedarje
Organizacija Dana Kule 2021.: Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi
Podrška: SNV, Zadarske županije, TZ Ravnih kotara, VSNM Zadra, VSNM Zadarske županije
Program doniraju: Teatro VeRRdi, Udruga Vlajter-Ego, Kazališna udruga Knezovi i serdari Posedarski
Umjetnost približavanja 19.-21.7.2021.
Umjetnost približavanja je kustosko umjetnički projekt, čiji je cilj bolje povezivanje lokalnog stanovništva, udruga i lokalne samouprave kroz umjetničko djelovanje.
Desničini susreti 2020.
Objavljivanje Desničina epistolara (Svezak 1. 1910. – 1945.) i zbirke Zasluženi odmor; Kratke novele iz ostavštine Vladana Desnice kao 18. i 19. sveska Biblioteke Desničini susreti Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije te FF pressa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, odnosno kao 1. i 2.sveska njezine serije „Izvori“, povod su da se rasprava na ovome znanstvenom skupu usredotoči na kritičko propitivanje artefakata iz Desničina epistolara, koji potječu iz razdoblja od 1910. do 1945. (a pohranjeni su u njegovoj osobnoj ostavštini u obiteljskom posjedu), te na prvi put objavljene kratke novele, također iz piščeve ostavštine.
Znanstveni skup “Desničini susreti 2020.” održat će se u četvrtak i petak, 12. i 13. XI., u Vijećnici Filozofskog fakulteta.
Program rada, sažeci izlaganja, biobibliografije sudionika
Prozne posvete Desnici
Književna večer “Prozne posvete Desnici” održat će se u dvorani Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža u Zagrebu (ulaz iz Frankopanske 26), u četvrtak 17. rujna 2020., u 19 sati.
Sudjeluju Zoran Ferić, Nada Gašić, Julijana Matanović i Borivoj Radaković. Razgovore i čitanja moderirat će Velimir Visković. Organizator književne večeri je Hrvatsko društvo pisaca.
Dani Kule 2020.
8. kolovoza (subota)
20:30 Kazališna predstava: JOSIP I MARIJA
Riječ je o javnoj probi nove kazališne predstave kojoj će premijera biti krajem kolovoza u Zadru. U predstavi glume: Dušanka Stojanović Glid, prvakinja Narodnog pozorišta u Beogradu, i Jure Aras, zadarski kazališni glumac i voditelj Teatra Verrdi. Predstavu režira Sara Stanić, koja je također po profesiji i glumica; televizijskim gledateljima najpoznatija po svojim ulogama u popularnim serijama kao što su: Crno-bijeli svijet i Ko te šiša). Ova javna proba donacija je glumaca i redateljice mještanima Islama Grčkog i susjednih naselja.
15. srpanj – 15. rujan
Nova izložba: IKONE KULE JANKOVIĆA (16.-18. stoljeće)
Riječ je o izboru reprodukcija u boji, u prirodnoj veličini 1:1) koje su postavljene u crkvici Sv. Đurđa. Ikone su dio fundusa Kule Jankovića (profesionalne fotografije, u točnom mjerilu) koje su dijelom u sklopu povrata kulturnoumjetničkog blaga vraćene u Hrvatsku 2015. te nisu bile izložene u Kuli Jankovića od 1990. godine. Ovim izložbenim podstavom predstavit će se najvredniji dio kulturne baštine Kule Jankovića, a pri tomu će same ikone biti maksimalno zaštićene, s obzirom na činjenicu da u Kuli Jankovića još uvijek nisu prisutni sigurnosni i mikroklimatski uvjeti potrebni za izlaganje originalnih djela. Izložbeni postav napravili su Ksenija Škarić, Igor Šuljić i Rade Žerjavić, a u izboru ikona sudjelovale su i Jelena Ivičević Desnica, Nataša Desnica Žerjavić i Olga Škarić. Sve troškove izložbe (izrada reprodukcija na forexu, tisak deplijana, montaža izložaka) pokrilo je Srpsko narodno vijeće.
Razgledavanje Kule Stojana Jankovića
Posjetitelji će cijelog ljeta moći razgledati sve dijelove obnovljene povijesne jezgre ovog kulturnog dobra te pogledati eksponate stalnog izložbenog postava Kule. Svoj posjet moguće je i najaviti putem tel. 091 2005190 (gđa Nataša Desnica Žerjavić), dok su otvoreni prostori slobodni za razgled svakog dana od 8 sati u jutro pa do mraka.
S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju, ovogodišnji Dani Kule su smanjenog opsega, a kako bi se izbjegla istovremena nazočnost većeg broja posjetitelja ograničili smo oglašavanje našeg programa koji je stoga u prvom redu usmjeren na stanovnike Islama i susjednih naselja. Najljepše molimo posjetitelje da vode računa o održavanju preporučene međusobne fizičke udaljenosti te da po mogućnosti nose maske za lice, dok će organizator osigurati dezinfekcijsko sredstvo za pranje ruku.
Izložba: ‘Ikone Kule Jankovića’ 15.7.-15.9.2020.
Izložba prikazuje izbor reprodukcija iz zbirke ikona koja se čuvala u Crkvi Sv. Đurđa u Islamu Grčkom, Kuli Jankovića i kući Desnica u Obrovcu. Velik dio zbirke potječe iz italo-grčkih (italo-kretskih) radionica u Veneciji, gdje se razvio specifični stil koji uspješno ujedinjuje kasnobizantsku slikarsku tradiciju i duh novih stilova zapada. Dio ikona kasnijeg datuma pripada lokalnoj ikonopisnoj školi, čiji je glavni predstavnik „slikar starog benkovačkog ikonostasa“, koji unosi barokni stil u dalmatinske ikone svog vremena.
Od ikona koje pripadaju kretsko-venecijanskoj školi najstarije su Krist, Bogorodica Utješiteljka (16.st.), te Snetje (Pietà) i Sv. Petar i Pavle (16.-17.st.), dok iz domaće ikonopisne škole (18.st.) potječu npr. Sv. Kozma i Damjan i Sv. Georgije.
Izložba je sufinancirana sredstvima Srpskog narodnog vijeća.
Predstavljanje “Desničina epistolara” i projekta arhivističke obrade i digitalizacije osobne ostavštine Vladana Desnice
Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije i FF press Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića u Islamu Grčkom – Mostovi i ICARUS Hrvatska
pozivaju Vas na predstavljanje izdanja
Epistolar Vladana Desnice (1910. – 1945.), Zagreb 2019.
govore: dr. sc. Jadranka Brnčić, Boris Bui (moderator), dr. sc. Uroš Desnica, prof. dr. sc. u m. Sanja Roić i prof. dr. sc. u m. Drago Roksandić (urednik)
i predstavljanje projekta
Arhivistička obrada i digitalizacija rukopisne ostavštine Vladana Desnice
govore i demonstriraju: doc. dr. sc. Vlatka Lemić (voditeljica projekta), dr. sc. Uroš Desnica i prof. dr. sc. Drago Roksandić (moderator)
Predstavljanje će se održati u Auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu na Trgu Republike Hrvatske 14, u srijedu, 11. prosinca 2019., s početkom u 10.00 sati.
Desničini susreti 2019.
Znanstveni skup ‘Desničini susreti 2019.’ održan je 22. i 23. studenog u Centralnoj knjižnici SKD Prosvjeta i na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Na skupu su sudjelovali Ivan Bačmaga (Zagreb), Marino Badurina (Zagreb), Snježana Banović (Zagreb), Tomislav Brlek (Zagreb), Dubravka Crnojević-Carić (Zagreb), Andreja Der-Hazarijan Vukić (Zagreb), Frano Dulibić (Zagreb), Bojan Đorđević (Beograd), Zorica Hadžić(Novi Sad), Danijel Hrgić (Zagreb), Lovorka Magaš Bilandžić (Zagreb), Dušan Marinković (Zagreb), Tonko Maroević (Zagreb), Željko Milanović (Novi Sad), Alen Obrazović (Zagreb), Marko Petrak (Zagreb), Patricia Počanić (Zagreb), Sanja Roić (Zagreb), Drago Roksandić (Zagreb), Tihana Rubić (Zagreb), Dino Staničić (Zagreb), Iva Tešić (Beograd), Velimir Visković (Zagreb) i Kristina Vugdelija (Zagreb).
Program rada, sažeci izlaganja, biobibliografije sudionika
Predstavljanje Zbornika “Desničini susreti 2018.” na Interliberu
Zbornik prošlogodišnjih Desničinih susreta bit će predstavljen na Otvorenoj pozornici Paviljona 6 Zagrebačkog velesajma 13. studenog 2019., točno u podne.
Poezija glazbe i glazba poezije
Program:
I
Zagrebačka praizvedba
Vladan Desnica
A se stesso (Leopardi) za glas i klavir
Noćište (Desnica) za violinu i klavir
Ej, pusto more (Kostić) za glas i klavir
Večernji napjev (prema narodnoj) za dva ženska glasa i klavir
Uspavanka (“Zlatna ribica”) za klavir solo
Allegro capriccioso za violinu i klavir
Ivo Lhotka-Kalinski
Bubica (Desnica) za glas i klavir
Izvode: Josipa Bilić, sopran; Marko Antolković, kontratenor; Lara Rimac, violina; Vlasta Gyura, klavir
II
Vladan Desnica, stihovi
Slijepi Aed; Jesen na žalu; Vodarice; Svaan; Bubica; Za sretnu plovidbu; Kairos; Bol u zoru; O, biti
mlad; Otrežnjenja; Bakanal južine; Vidici; Patetična psalmodija; Kišobrani; Čovjek strepi pod
čeličnim pticama koje siju smrt; Mehanika bola; Podnevni ispit; Dobrostiva smrt; Umuje mudrac na
suncu; Non omnis; Jednostavnost.
Recitiraju: Dubravka Carić Crnojević, Joško Ševo, Eugen Stjepan Višić
AUDIO SNIMKA
Nepoznati skladatelj Vladan Desnica (I. Šuljić)
Uz recital poezije Vladana Desnice (D. Marinković)
Prilog u Vijestima iz kulture HRT-a
Književno-glazbeni program i filmska večer posvećeni Vladanu Desnici
U petak 20.9. i subotu 21.9. održana su prva dva događanja Desničinih susreta 2019.
Književno-glazbeni program MUDRAC NA SUNCU
petak, 20. rujna 2019. u 19 sati; Velika dvorana Novinarskog doma (Perkovčeva 2, Zagreb)
sudjelovali su: Zoran Ferić, predsjednik HDP-a, (uvodna riječ); Velimir Visković; Tonko Maroević te pjesnici:: Branko Čegec, Lana Derkač, Monika Herceg, Mateja Jurčević, Miroslav Kirin, Andrijana Kos,-Lajtman Miroslav Mićanović, Sonja Manojlović, Sibila Petlevski i Darija Žilić
glazba: Gudački kvartet Sebastian
program vodi: Korana Serdarević
Filmska večer: DESNICA NA FILMU, DESNICA O FILMU
subota, 21. rujna 2019., u 18 sati, Dvorana Akademije dramske umjetnosti (Trg Republike Hrvatske 5, Zagreb)
Projekcije igranih filmova prema novelama Vladana Desnice:
PRAVDA (Zagreb film, 1962. Režija i Scenarij: Ante Babaja, c/b, 284 m,10’22’’)
PRED ZORU (Zagreb film, 1974. Režija i Scenarij: Eduard Galić, kolor, 399 m, 14’34’’)
Okrugli stol:
doc. dr. sc. Bruno Kragić: Tekstovi o filmu Vladana Desnice u svjetlu ranih filmskih estetika
mr. sc. Silvestar Mileta: Vladan Desnica kao filmski kritičar i esejist
doc. dr. sc. Tomislav Šakić: Desnica na rubu filma
Višnja Vukašinović: Dva kratka igrana filma prema Desnici
„Desničine susrete 2019.“ zajednički organiziraju Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije te Odsjek za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko društvo pisaca u Zagrebu i Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ u Zagrebu.
„Desničine susrete 2019.“ financiraju Gradski ured za kulturu Grada Zagreba, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ured za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske.
Pokrovitelj „Desničinih susreta 2019.“ je gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić.
Završeni Dani Kule Jankovića 2019.
U Islamu Grčkom održani su deveti Dani Kule Jankovića na kojima je prikazana jedna nova izložba i dvije kazališne predstave.
27. srpnja izložbu pod naslovom ČUVARI KULE otvorili su vrhunski restauratorski stručnjak Miljenko Domijan kao izaslanik Ministrice kulture RH i Marin Ćurković, ravnatelj Zavičajnog muzeja Benkovac. Izloženi obiteljski portreti samo su dio galerije slika Kule Jankovića, koja je u sklopu povrata kulturno-umjetničkog blaga vraćena u Hrvatsku 2015. godine zahvaljujući naporima međudržavnog Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Istog dana održana je i prva kazališna predstava, komična monodrama POSLEDNJA ŠANSA prema tekstu Mirjane Bobić Mojsilović u izvođenju Suzane Petričević prvakinje drame Narodnog pozorišta Beograd. Brojna publika na širokom prostoru ispred Kule („velika avlija“) oduševljeno je pratila ovu komediju s ozbiljnom temom, koja je bila najuspješnija monodrama u sezoni 2009/2010 , a osvojila je tri prve nagrade na međunarodnim festivalima.
Druga predstava, drama iz uskočke povijesti ZADNJA URA KNEZA MARTINA POSEDARSKOG, zbog kiše je održana 29. srpnja, dan kasnije od programom predviđenog termina. Autor teksta i redatelj Boris Ante Magaš i njegov dramski ansambl „Knezovi i serdari Posedarski“ koristili su kamene okvire unutrašnjeg dvorišta Kule („malu avliju“) da dočaraju vrijeme i mjesto tragičnih dilema nesretnog kneza i njegovog „uskočkog naroda“. Tome su doprinijeli i gusle i kopije izvornih nošnji, a ponajviše izvrsna gluma protagonista Željana Kalca.
Svojim kulturno-umjetničkim programom Dani Kule i ove su godine nastojali, kao što to uvijek žele, doprinijeti živosti i raznolikosti sezonskih kulturnih događanja u zadarskom zaleđu.
DANI KULE 2019. održani su uz sponzorstvo SNV-a Zagreb, Grada Benkovca, Zadarske županije te VSNM-a grada Zadra, a organizatori manifestacije su: Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi, Udruga Knezovi i serdari Posedarski – Posedarje i Zavičajni muzej Benkovac.
Program ‘Dana Kule 2019.’
19:00 Otvorenje izložbe: ČUVARI KULE JANKOVIĆA
Izložba portreta ličnosti zaslužnih za očuvanje Kule kroz stoljeća.
19:30 domjenak
21:00 Kazališna predstava: POSLEDNJA ŠANSA
Komična monodrama po tekstu Mirjane Bobić Mojsilović; izvodi Suzana Petričević, prvakinja Narodnog pozorišta Beograd, koju je publika imala priliku na istom mjestu gledati u predstavi ,PLASTIKA“.
21:00 Kazališna predstava: ZADNJA URA KNEZA MARTINA POSEDARSKOG
Drama iz uskočke povijesti, u izvedbi dramskog ansambla ‘Knezovi i serdari Posedarski’ iz Posedarja. Autor teksta i redatelj je Boris Ante Magaš.
Razgledavanje Kule Stojana Jankovića
Ne samo u dane ove manifestacije, nego i u cijelom ljetnom razdoblju, može se razgledati sve dijelove obnovljene povijesne jezgre ovog kulturnog dobra: „stara kužina“ sa stalnim postavom etnografske zbirke, kula izvidnica i tamnica, zatim crkvica Svetog Đurđa te park s ribnjakom i izvorom vode. U novoobnovljenoj „staroj kući“ mogu se razgledati skraćene verzije izložbi iz prethodnih godina. Predviđeni su slobodni i vođeni obilasci uz tumačenja, po potrebi na više svjetskih jezika.
Ulaz je slobodan, kao i svi dijelovi programa.
˝Dani Kule 2019.˝ održavaju se uz sponzorstvo SNV-a Zagreb, Grada Benkovca, Zadarske županije te VSNM-a grada Zadra, a organizatori manifestacije su: Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi, Udruga za očuvanje kulturne i prirodne baštine ˝Čelinka – Posedarje˝ i Zavičajni muzej Benkovac.
Predstavljanje izdanja “Desničinih susreta”
U knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, u petak 14. rujna s početkom u 19 sati, bit će predstavljena izdanja Desničinih susreta “Smrt u opusu Vladana Desnice i europskoj kulturi: poetički, povijesni i filozofski aspekti” i “Iluzije slobode. Ogledi o Vladanu Desnici”.
Desničini susreti 2018.
Desničini susreti 2018. održavaju se u Zagrebu od petka do nedjelje, 14. – 16. rujna 2018. godine.
Tema ovogodišnjih Desničinih susreta “Zagreb 1924. – 1930. i 1945. – 1967. – Društvo, kultura, svakodnevica” motivirana je vezanošću Vladana Desnice (Zadar, 1905. – Zagreb, 1967.) uz Zagreb, gdje je studirao od 1924. do 1930. godine i umjetnički stvarao od 1945. godine do smrti.
Otvorenje Desničinih susreta 2018. održat će se u petak, 14. rujna 2018., s početkom u 9,00 sati u Hrvatskom društvu pisaca, Basaričekova 24.
dani kule 2018.
Ovogodišnji ‘Dani Kule’ održat će se od 30. srpnja do 3. kolovoza 2018. u Kuli Jankovića u Islamu Grčkom.
Prvog dana, u nedjelju 29. srpnja, program je posvećen zavičajnim vrijednostima Ravnih Kotara i Bukovice. On uključuje otvorenje izložbe fotografija BUKOVICA, autora Miljenka Domijana, pretpremijeru predstave JELENA pl. KNEGINJA POSEDARSKA dramske skupine ČELINKA iz Posedarja te nastup KUD KAMEN BUKOVICA, a sve će biti začinjeno kušanjem prisnaca/presnaca – tradicionalnog kotarsko-bukovičkog specijaliteta.
Zadnjeg dana manifestacije, u petak 3. kolovoza, Kula će ugostiti humorističku hit predstavu: PLASTIKA –KOMEDIJSKA DRAMA ZA DVE ŽENE U NAJBOLJIM GODINAMA, u izvedbi glumica Suzane Petričević i Nele Mihailović, iz Beograda.
A sve dane između – od 30. srpnja do 3. kolovoza – Kula Jankovića će biti otvorena za posjetitelje koji će moći razgledati prirodne i kulturne vrijednosti ovog iz mnogo razloga zanimljivog objekta kulturne baštine zadarskog zaleđa.
P R O G R A M
29. srpnja (nedjelja)
Otvorenje DANA KULE 2018. s temom: BUKOVICA I RAVNI KOTARI
18:00 Otvorenje izložbe Miljenka Domijana: BUKOVAČKA PRIČA fotozapis iz 1974.
Motiv ove izložbe za autora nije apstraktan prostor već mjesto življenja, kulturni krajolik –
ekskluzivan primjer neotuđivog suživota okoliša i čovjeka.
19:00 Druženje uz prisnac/presnac – tradicionalni kotarsko-bukovički specijalitet
19:30 Nastup dramske skupine ČELINKA iz Posedarja
Riječ je o najavi predstave JELENA pl. KNEGINJA POSEDARSKA koja će premijeru imati u
Posedarju
20:00 Nastup KUD KAMEN BUKOVICA
Ovo kulturno-umjetničko društvo izvodit će tradicionalne pjesme ovog kraja
3. kolovoza (petak)
21:00 Kazališna predstava: PLASTIKA u produkciji FaVi teatra iz Beograda
Autor teksta Stevan Koprivica, režija Suzana Petričević. Glume Nela Mihajlović i Suzana Petričević,
glumice Narodnog pozorišta Beograd.
30. srpnja – 3. kolovoza
Razgledavanje Kule Stojana Jankovića
Slobodne i vođene ture razgledanja kompleksa Kule Jankovića: crkvice Sv. Đurđa, parka s
ribnjakom i izvorom vode, kule izvidnice, tamnice, novoobnovljene stare kuće te stalnog postava
etnografske zbirke kao i skraćenih verzija izložbi iz prethodnih godina (Ususret obnovljenoj Kuli,
Desničini susreti).
Ulaz je slobodan.
Radujemo se vašem dolasku!
Predstavljanje Arhiva Vladana Desnice
Arhiv Vladana Desnice predstavljen je na javnom programu “Arhivi svuda oko nas” 8. lipnja 2018. u Rektoratu Sveučilišta u Zagrebu u organizaciji ICARUS Hrvatska povodom obilježavanja Međunarodnog dana arhiva.
Okrugli stol „Prvo desetljeće Biblioteke Desničini susreti“
Festival povijesti „Klifest 2018.“ uvrstio je u svoj ovogodišnji program Okrugli stol „Prvo desetljeće Biblioteke Desničini susreti“. Okrugli stol održan je 10. svibnja 2018. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Desničini susreti 2017.
Desničini susreti 2017. s temom “Smrt u opusu Vladana Desnice i europskoj kulturi – poetički, povijesni i filozofski aspekti” održani su od 15. do 17. rujna na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i u Hrvatskom društvu pisaca.
Zbornik radova s međunarodnoga znanstvenog skupa “Hrvatsko-srpski/srpsko-hrvatski interkulturalizam danas” predstavljen u je u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, 15. rujna.
dani kule 2017.
P R O G R A M
22. srpnja (subota)
17:30 Otvorenje DANA KULE 2017. uz pozdravna slova
Kao izaslanik Ministrice kulture RH manifestaciju će otvoriti gospodin Miljenko Domijan, predsjednik Hrvatskog vijeća za kulturna dobra
17:45 Program otvorenja izložbi:
VLADAN DESNICA – PIŠČEV STUDIO
Ksenija Škarić, Igor Šuljić i Vlasta Gyura otvorit će izložbu i dati informacije o koncepciji izložbe te o nastanku audio-snimki triju kompozicija Vladana Desnice u izvedbi Vlaste Gyure (klavir) i Josipe Bilić (sopran) koje će se ovom prilikom moći premijerno poslušati
VLADAN DESNICA I DESNIČINI SUSRETI
Izložba (autori: prof.dr.sc. Drago Roksandić i Ivana Cvijović Javorina) se razvijala kroz višegodišnja istraživanja u sklopu znanstveno-stručnih skupova Desničini susreti, a njeni dijelovi su već predstavljani javnosti u Zadru, Šibeniku, Splitu i Zagrebu
19:00 Domjenak
20:30 Književno-scenski program: LJESTVE JAKOVLJEVE
Scenska prezentacija dijela teksta iz drame Ljestve Jakovljeve te odabrane poezije Vladana Desnice. Program režiraju i izvode mladi glumci: Dado Ćosić (kazalište: ZKM), Romano Nikolić (udruga: Arterarij) i Sara Stanić (kazalište: Kerempuh)
23. srpnja (nedjelja)
21:00 Kazališna predstava: IGRE PROLJEĆA I SMRTI
Monodrama Jure Arasa u produkciji Teatra VeRRdi, nastala prema tekstovima iz romana Vladana Desnice Proljeća Ivana Galeba
Oba dana manifestacije tijekom čitavog dana („9 – 9“) posjetitelji mogu razgledavati sve dijelove obnovljene povijesne jezgre kulturnog dobra Kula Stojana Jankovića uključujući crkvicu Svetog Đurđa te parkovne površine što je sve integralni dio ovog kompleksa (slobodne i vođene ture na nekoliko svjetskih jezika, po potrebi). Ukazujemo i na dva stalna izložbena postava: etnografska zbirka u prostoriji Stara kužina te slikovni/fotografski prikaz povijesti Kule i njenih najvažnijih vlasnika naslovljen: Ususret obnovljenoj Kuli (novi postav) u prostoriji Škritorij u kojem se nalazi i bista književnika Sime Matavulja
Za sve elemente programa Dana Kule 2017. – ulaz je slobodan!
‘Igre proljeća i smrti’ u Bitoli
Nakon uspješnog gostovanja u Karlovcu i Tuzli na TKT Festu, predstava “Desnica: igre proljeća i smrti”, Teatra VeRRdi, u režiji i izvedbi Jurja Arasa nastavlja turneju nastupom u Bitoli (Makedonija) na 19. Međunarodnom festivalu monodrame, 6. 5.2017. u 20h. Međunarodni festival monodrame u Bitoli ove godine u selekciji ima predstave iz Njemačke, Estonije, Poljske, Nizozemske, Rusije, Slovenije, Izraela, Makedonije i Hrvatske.
Turnejom predstave Teatro VeRRdi obilježa 50. godišnjicu smrti velikog zadarskog književnika Vladana Desnice.
Gostovanje predstave na 19. Međunarodnom festivalu monodrame u Bitoli potpomognuto je sredstvima Grada Zadra i Ministarstva kulture RH.
Okrugli stol “Vladan Desnica i Split”
U Centru Studia Mediterranea Filozofskog fakulteta u Splitu 10. ožujka 2017. održan je Okrugli stol “Vladan Desnica i Split”.
Pozivnica za Okrugli stol Vladan Desnica i Split
HRT Radio Split
50 godina od smrti Vladana Desnice (4.3. 1967 g.) Teatro Verrdi otvara turneju predstavom Desnica: igre proljeća i smrti
Teatro VeRRdi u suradnji s udrugom Mostovi, ove godine obilježava pedeset godina od smrti velikog zadarskog književnika Vladana Desnice. Kao dio posvete i spomena Teatro VeRRdi u ovoj godini planira regionalnu turneju predstave Desnica: igre proljeća i smrti u desetak gradova. Turneju otvaraju na sam datum smrti 4. 3., u ovu subotu, u Karlovcu, u Zorin domu. Rođendan ćemo slaviti u Zadru, a ostali planirani gradovi su Tuzla, Zagreb, Beograd, Ljubljana, Novi Sad, Subotica, Dubrovnik, Amsterdam…
Predstava Teatra VeRRdi, Desnica: igre proljeća i smrti u Karlovcu, daje se 4. 3. u 20h, u Zorin domu.
Poslije predstave organiziran je prigodni domjenak dalmatinskih specijaliteta poput paštete od pršuta uz ravnokotarsko vino.
O Vladanu Desnici
Vladan Desnica, književnik, (17.rujan 1905.-4.ožujak 1967.) rođen je u Zadru. Studirao je pravo u Zagrebu i Parizu. Smisao za ljepotu i umjetnost Vladan nasljeđuje od svojih roditelja. U kući Desničinih umjetnosti se posvećivala velika pažnja, bila je to plodna i stimulativna atmosfera koja je utjecala na sklonosti, ukus i stil budućeg pisca. U kući Desničinih su se sastajali najistaknutiji zadarski intelektualci.
Vladan je bio erudit. Znao je pet jezika, bio je dobro upućen u filozofiju i povijest umjetnosti. Prevodio je s talijanskog, francuskog i ruskog. Godinama se bavio glazbom, školovao je svoj glas i komponirao. U književnosti se povremeno javlja od tridesetih godina 20. st., no od 1950. djeluje kao slobodan pisac i u idućem desetljeću objavljuje najveći dio svog obujmom nevelikog, ali značajnog književnog opusa.
Izniman stilist, Desnica veliku pažnju posvećuje i najsitnijem detalju, i rečeničnom ritmu, i kompoziciji. Po vokaciji je prije svega pisac kratke forme, pa je tako i struktura njegovog romana Proljeća Ivana Galeba sasvim osobena, sastavljena od fragmenata, manjih novelističkih proznih cjelina. Tematski se Desničin opus dijeli na dva djela. Svjedočenje o građanskom društvu i rustikalnim epizodama na području urbane Dalmacije i njenog zaostalog seljačkog zaleđa, u kojem uočava bitne karakteristike građanskog i seljačkog mentaliteta obilježava jedan dio njegovog stvaralaštva. U Proljećima Ivana Galeba težište interesa se prebacuje s vanjskih na unutarnja zbivanja, na introspekciju, intelektualnu analizu i sintezu, pronicanje u dubinu ljudske psihe i temeljna pitanja života i smrti. Takva težnja prirodno pronalazi svoj stil koji karakterizira nelinearnost, vremenska skokovitost, esejizam, fragmentarnost, retrospekcije, elemente koje labavo integrira lik violinista prikovanog za bolnički krevet u promišljanju koje odustaje od obične ljudske nade, ali i uobičajenog ljudskog očaja, naslućujući jedan dublji smisao.
O predstavi
Predstava “Desnica: Igre proljeća i smrti” je monodrama s elementima lutkarstva po motivima Proljeća Ivana Galeba, Vladana Desnice, a u produkciji Teatra VeRRdi iz Zadra. Premijerno je izvedena 19.11.2015. na velikoj sceni Kazališta lutaka Zadar i uspješno se razvija kao umjetnički i društveni proizvod u cilju afirmacije vrijednosti djela Vladana Desnice i njegovog humanističkog filozofskog stajališta te vrijednosti podneblja i kulture u kojem je nastalo, ne samo u cilju promocije umjetničkog djela i filozofije, nego i afirmacije međunacionalnih odnosa kroz kulturu i toleranciju. Predstava je do sada imala niz zapaženih izvedbi. Osim premijere na ARTAKT festivalu i službenog otvaranja male dvorane Kazališta lutaka, nastupa na 26. Marulićevim danima – renomiranom festivalu hrvatske drame u Splitu, otvara Dane kaštelanskog kazališta, nastupa u Omišu, u Islamu Grčkom, u Kuli Janković gdje je djelo i napisano, zatim za noć kazališta u Virovitici te na sceni Polanec u ZKM – u, u Zagrebu.
Predstava specifičnog tonskog i vizualnog dizajna suptilno prenosi meditativnu atmosferu i misao romana, a teatar je u službi pažnje na tekst. Dramaturgija unutarnjom logikom nenametljivo vodi digresiju kao vodiča radnje, a glumac u dijalogu s lutkom igra pripovjedno kazalište, vješto i neopterećujuće, uz glazbu Bojana Gagića koja uz Desničin tekst na kraju mnoge gledatelje dovede u stanje da požele da to još satima traje.
“Mala predstava velike snage, monodrama teškog suživota čovjeka sa samim sobom, glumca i pripovjedača, živog stvora na pozornici i lutke. No, prije svega toga, posveta velikom piscu i njegovoj samoći, koja u kazališnoj tišini odzvanja još glasnije. Istodobno, konkretni plod nastojanja zadarskog izvaninstitucionalnog Teatra VeRRdi i Jurja Arasa samog na drukčijoj vrsti očuvanja pomalo već i zanemarene suvremene književne baštine.”
Igor Ružić, izbornik 26. Marulićevih dana.
KRITIKE:
kazaliste.hr
kontrapress.com
kulturpunkt.hr
Desnica: Igre proljeća i smrti
Autor: Vladan Desnica
Dramaturgija prema motivima romana Proljeća Ivana Galeba: Juraj Aras
Režija: Juraj Aras
Glazba: Bojan Gagić
Odlomak “Danas je nedjelja…” interpretirao Tomislav Baran
Igra: Juraj Aras
Oblikovanje svjetla, tona i scene: Bojan Gagić i Juraj Aras
Voditelji tona i svjetla: Bojan Gagić / Mate Petričević / Frane Papić
Fotografija: Marija Milin
Asistent produkcije: Nenad Pepić
Ambijentalni ton za potrebe predstave snimljen je na razmeđi Ravnih Kotara i Bukovice u proljeće 2014.
Produkcija Teatro VeRRdi 2015.
Trajanje cca 1sat i 10 minuta.
Desnica: Igre proljeća i smrti u ZKM-u
Nedjelja, 18.12.2016., izvedbe u 19h i 21h
Predstava Teatra VeRRdi “Desnica: igre proljeća i smrti” u dvorani Polančec
Desničini susreti 2016.
Ovogodišnji Desničini susreti s temom “HRVATSKO-SRPSKI / SRPSKO HRVATSKI INTERKULTURALIZAM DANAS” povodom 110. obljetnice rođenja Vladana Desnice odvijaju se u Beogradu 23., 24. i 25. rujna 2016.
Pod presjedanjem Drage Roksandića i Bojana Jovića, na skupu će izlagati brojni hrvatski i srpski znanstvenici. Bit će predstavljena različita knjižna izdanja i zbornici s ranijih Desničinih susreta te svečano promovirano novo talijansko izdanje Desničinog romana “Proljeće Ivana Galeba”.
Organizatori susreta:
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu; Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije “Desničini susreti”; Institut za književnost i umetnost u Beogradu; Hrvatsko društvo pisaca; Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta”, Zagreb; Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi, Zagreb.
dani kule 2016.
U subotu i nedjelju, 30. i 31. srpnja 2016. u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom održavaju se Dani Kule Jankovića 2016.
SLOBODNI I VOĐENI OBILASCI KULE JANKOVIĆA
U okviru ovogodišnjih Dana Kule Jankovića tijekom subote i nedjelje od 9 ujutro do 9 navečer može se razgledati obnovljenu povijesnu jezgru kulturnog dobra Kula Stojana Jankovića i crkvica Svetog Đurđa kao i parkovne površine koje su integralni dio ovog kompleksa.
To uključuje prostore Velike i Male avlije, Crkvicu Sv. Đurđa, Salu, Staru kužinu, Tamnicu, terase Kule s vidikovcem, park s izvorom vode i akumulacijskim bazenom – Peškijerom.
Moći će se razgledati Etnografsku zbirku u Staroj kužini, Škritorij s bistom Sime Matavulja ali i restauriranu sliku Stojana Jankovića u Sali, koja je 2015. vraćena nakon dva desetljeća izbivanja.
Tu su i izložbe “Ususret obnovljenoj Kuli” i “Tri restaurirane slike iz fundusa Kule Jankovića” kao i početak novog postava: „Ususret 50. Obljetnici smrti književnika Vladana Desnice“.
Nedjelja, 31. 7. 2016. u 21:00 h
PREDSTAVA „IGRE PROLJEĆA I SMRTI“ PREMA TEKSTU VLADANA DESNICE
u izvedbi Jure Arasa i produkciji Teatra VeRRdi
U nedjelju, u 21:00 h, u prostoru Kule prikazat će se monodrama Jure Arasa Igre proljeća i smrti nastala prema tekstu romana Vladana Desnice Proljeća Ivana Galeba.
Ovogodišnji Dani Kule Jankovića najava 50. obljetnice smrti književnika Vladana Desnice koja će se obilježavati 2017. godine, te je stoga i ovogodišnji program posvećen Vladanu Desnici kao najeminentnijem stanaru i vlasniku ovog kulturnog dobra.
Manifestacija Dani Kule Jankovića 2016. se ove godine održava u okviru projekta Duga iznad Kule 2016., a uz sponzorstvo Ministarstva kulture RH, Zadarske županije, Grada Benkovca te VSNM-a grada Zadra. Organizator Dana Kule Jankovića 2016. je Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi.
Kao i svake godine, ulaz je slobodan, kao i svi dijelovi programa
Dovedite svoje prijatelje i goste, omogućite im da i oni dožive i osjete ljepote i vrijednosti kulturne baštine u vašem susjedstvu.
Radujemo se vašem dolasku!
Najava i poziv na radionicu ojkanja
Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi uz sponzorstvo Ministarstva kulture RH, Zadarske županije, Grada Benkovca, te SNV-a Zagreb i VSNM-a grada Zadra i Zadarske županije
u okviru projekta Duga iznad Kule,
u prostorima kulturnog dobra Kule Jankovića u Islamu Grčkom,
organizira 26. – 29. 08. 2016. radionicu tradicijskog načina pjevanja, ojkanja
Projekt je osmišljen s ciljem očuvanja, revitalizacije, popularizacije, kao i korištenja u turističkoj ponudi specifičnog tradicijskog vokalnog fenomena, ojkanja. Važnost tog glazbenog izričaja prepoznalo je Ministarstvo kulture RH, koje ga je upisom u Registar kulturnih dobara RH istaknulo kao nematerijalnu baštinu vrijednu javnoga promoviranja i poticanja lokalne kreativnosti i različitosti, te ga uspješno prijavilo na UNESCO-vu listu zaštićene i, nažalost, ugrožene kulturne baštine čovječanstva. Opširnije o ojkanju i projektu Duga iznad Kule
Projekt povezuje materijalnu (revitaliziranje Kule Jankovića) i nematerijalnu kulturnu baštinu kroz rad na očuvanju ugrožene nematerijalne baštine, potiče autohtone kulturno-umjetničke aktivnosti, kao i očuvanje kulturnog identiteta, te pridonosi održivosti područja kroz značajno proširenje turističke ponude.
Ciljevi projekta
Prvi i osnovni cilj je prenošenje znanja tradicijskog načina pjevanja potresanjem glasa svima zainteresiranima, naročito članovima KUD-ova, a prvenstveno na mlađe generacije koje, u općim trendovima modernizacije i globalizacije, ne prepoznaju vrijednosti i značaj svoje autohtone baštine i tako ju čine ugroženom. Nakon zvršenu radionice, stručno educirani pjevači ojkači, to će novostečeno znanje moći dalje razvijati i prakticirati u svojoj lokalnoj zajednici.
Organizacija rada i voditelji
Radionicu vode etnomuzikolozi-istraživači kojima u realizaciji ovog projekta pomažu lokalni tradicijski pjevači. Neposredan način upoznavanja i učenja tradicije, gdje stručni medijatori uz pomoć nositelja tradicije prenose znanja, pokazao se najučinkovitijom metodom učenja ove vrste pjevanja, različite od današnjih (temperiranih) načina standardnog glazbovanja.
Voditelji radionice 2016. su: Maestro Joško Ćaleta, dr. sc., etnomuzikolog, glazbeni pedagog i dirigent iz Zagreba. te etnomuzikologinja dr.sc. Sanja Ranković, iz Beograda.
Opširnije o Voditeljima radionice
Okvirni program ove četverodnevne radionice nalazi se u prilogu Radionica, dok će detaljni program biti objavljen naknadno.
Za sudjelovanje na radionici predviđena je kotizacija u iznosu od 200 kn. Postoji mogućnost oslobođenja od kotizacije za manji broj polaznika. Oslobođenje od kotizacije treba zatražiti prilikom prijave, uz kraće obrazloženje.
Prijava se vrši ispunjavanjem priložene PRIJAVNICE ZA RADIONICU. Organizatori osiguravaju doručk i ručak, te čaj i kavu u pauzama, za četiri radna dana kao i promo materijale. Za polaznike postoji mogućnost besplatnog smještaja unutar kompleksa Kule Jankovića, bilo u zgradama (ograničen broj sudionika) ili u vlastitim šatorima u “velikoj avliji” ili u parkovnom dijelu Kule.
Broj sudionica i sudionika je ograničen na najviše 20 osoba. Prijave se primaju do popune mjesta ili najkasnije do 20. 08. 2016.
S Radionice tradicijskog načina pjevanja – ojkanja 2, voditelj maestro Joško Ćaleta, održane u Kuli Jankovića 28.-30.08. 2015. u okviru projekta Duga iznad Kule
‘IGRE PROLJEĆA I SMRTI’ U SUBOTU, 9.4.2016.
Repriza predstave “Desnica: Igre proljeća i smrti”, Teatra VeRRdi, odigrat će se u subotu, 9. 4. 2016. u 20 h, u maloj dvorani Kazališta lutaka Zadar. To je možda posljednja izvedba u Zadru prije nastupa na Marulićevim danima u Splitu (24. 4. u 19h). Predstava traje 1 sat i 10 minuta i donosi, kroz audio vizualni pejzaž, u formi monodrame, presjek kroz djelo Proljeća Ivana Galeba, Vladana Desnice. U nepretencioznoj i jednostavnoj, a opet vrlo sugestivnoj i teatarski bogatoj izvedbi doživite humanizam Vladana Desnice, njegov rafinirani promišljaj svijeta i vrhunski stil pisanja.
Igra: Juraj Aras, režija i prilagodba: Juraj Aras, glazba: Bojan Gagić, oblikovanje svjetla i tona: Bojan Gagić, Juraj Aras, Mate Petričević i Frane Papić
Ulaznica je 35 kn, a može se kupiti na blagajni kazališta pola sata prije predstave.
REPRIZA PREDSTAVE “DESNICA: IGRE PROLJEĆA I SMRTI”
Nakon službenog otvorenja male dvorane, reprize predstave “Desnica: Igre proljeća i smrti” odigrat će se u srijedu, 23. i petak 25. 3. u maloj dvorani Kazališta lutaka Zadar, u 20h.
Predstava je selektirana na 26. Marulićeve dane u Splitu.
PREMIJERA PREDSTAVE PREMA ROMANU PROLJEĆA IVANA GALEBA
Godinu dana od eksperimetalne izvedbe u crkvi sv. Dominika, u zadarskom Kazalištu lutaka premijerno je odigrana monodrama ‘Igre proljeća i smrti’. Predstavu je postavio i izveo poznati zadarski glumac i umjetnički voditelj Teatra VeRRdi Juraj Aras prema motivima Desničinog romana Proljeća Ivana Galeba.
Članak o predstavi u Zadarskom listu
Izložba “Vladan Desnica i Desničini susreti” u Knjižnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 14. – 28. rujna 2015.
U ponedjeljak, 14. rujna 2015. godine, u 10.30, u predvorju Knjižnice Filozofskog fakulteta bit će otvorena izložba “Vladan Desnica i ‘Desničini susreti'”, posvećena 10. obljetnici kontinuiranog djelovanja “Desničinih susreta”, koja će biti otvorena dva tjedna.
Zahvaljujući razumijevanju, podršci i pomoći dr. sc. Uroša Desnice, piščeva sina, bilo je moguće napraviti dosada najveći izbor dokumentarnog materijala iz piščeve ostavštine i prezentirati ga u nekoliko tematskih cjelina s opsežnim komentarima i raznovrsnim marginalijama. Pored tematskih cjelina koje se izravno odnose na Vladana Desnicu, pripremljene su i tematske cjeline u vezi s obnovom kulturnog dobra Kula Stojana Jankovića u Islamu Grčkom, “Desničinim susretima” i projektom Međunarodnoga sveučilišnog centra u Kuli.
Autori izložbe su Ivana Cvijović Javorina i Drago Roksandić, inače, urednici Biblioteke “Desničini susreti”, čija će izdanja ovom prilikom također biti predstavljena. Grafičku obradu je napravila Ana Pojatina.
Izložbu će prigodnim riječima otvoriti Dekan, profesor dr. sc. Previšić, dr. sc. Uroš Desnica, doc. dr. sc. Marina Protrka Štimec (Odsjek za kroatistiku), Velimir Visković (Hrvatsko društvo pisaca), Čedomir Višnjić (Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta”), Ivana Cvijović Javorina (koautorica izložbe) i prof. dr. sc. Zvonko Kovač (Odsjek za južnoslavenske jezike i književnosti). Otvaranje će moderirati prof. dr. sc. Drago Roksandić, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta, voditelj Programa “Desničini susreti”.
Press clipping:
tportal.hr
Radionica ojkanja završila javnim nastupom u Medviđi
Polaznice/i (ukupno 14) bili su iz Zadra, Zagreba, Istre, Međimurja itd.; jedna polaznica čak iz Njemačke. Po završetku radionice, u (anonimnoj) anketi, i predavanja i organizacija su izvrsno ocijenjeni, a sveukupno je Radionica, prema izjavama polaznica/ka, “nadmašila sva očekivanja”.
Projekt je zanimljivom donacijom podupro i Zadarski proizvođač Vitlov Chocolate prigodnom edicijom tabli čokolade sa omotnicom s motivima četverokuke (nematerijalne kulturne baštine), a sadrži i mljevene bademe proizvedene u Bukovici. Te čokolade su potencijalni suvenir, kojim bi se promovirala i kulturna baština i potaknula domaća proizvodnja badema, kojeg i Hrvatska i EU uvozi i do 90%.
Najava i poziv na drugu radionicu ojkanja
Nakon uspješno provedene prve radonice ojkanja u Kuli, najavljujemo i drugu radionicu ojkanja 28. – 30. 08. 2015.
Voditelj druge radionice je maestro Joško Ćaleta, dr.sc., etnomuzikolog, glazbeni pedagog i dirigent iz Instituta za Etnologiju i folkloristiku, Zagreb.
Program druge radionice biti će objavljen naknadno.
Sudjelovanje na Radionici je besplatno ali uz obaveznu prijavu ispunjavanjem priložene PRIJAVNICE. Organizatori pokrivaju troškove za ručak te za kavu u stankama za dva radna dana u Kuli. Za dio sudionika postoji mogućnost organiziranja besplatnog smještaja u Kuli Jankovića.
Broj sudionica i sudionika je ograničen na najviše 20 osoba. Prijave se primaju do popune mjesta ili najkasnije do 25. 08. 2015.
dani kule 2015.
U petak i subotu, 31. 7. i 1. 8. 2015. u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom održava se manifestacija DANI KULE JANKOVIĆA 2015. koja će sadržavati sljedeće sadržaje:
Posjet obnovljenim dijelovima Kule Jankovića
Predviđene su slobodne i vođene ture: Sala, Tamnica, obje terase Kule s vidikovcem, park s izvorom vode i bazenom, crkva Sv. Đurđa. Moći će se razgledati Etnografska zbirka u „Staroj kužini“, „Škritorij“ s bistom S. Matavulja i izložbe “Ususret obnovljenoj Kuli” i “Tri restaurirane slike iz fundusa Kule Jankovića”.
Osigurana stručna tumačenja i vodstvo.
Prezentacije (slide-show, filmovi, PPT prezentacije, medijski odjeci) o Kuli Jankovića, više puta dnevno.
IZ PROGRAMA IZDVAJAMO :
19 h
„Povratak Stojana u Kulu“
20 h
Nastup folklornih grupa iz Bukovice i Ravnih kotara
Program večeri folklora
Ulaz je slobodan, kao i svi dijelovi programa Dovedite svoje prijatelje i goste, omogućite im da i oni dožive i osjete ljepote i vrijednosti kulturne baštine u vašem susjedstvu. Osigurano prevođenje na engleski, francuski i talijanski jezik vašim stranim gostima.
Radujemo se vašem dolasku, i nastojat ćemo vam ga učiniti što ugodnijim!
Press clipping:
Zadarski list
Najava i poziv na radionice ojkanja
Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi uz sponzorstvo Ministarstva kulture RH, Zadarske županije, Grada Benkovca, te SNV-a Zagreb i VSNM-a grada Zadra u okviru projekta Duga iznad Kule, u prostorima kulturnog dobra Kule Jankovića u Islamu Grčkom, organizira dvije radionice tradicijskog načina pjevanja.
Projekt je osmišljen s ciljem očuvanja, revitalizacije, popularizacije, kao i korištenja u turističkoj ponudi specifičnog tradicijskog vokalnog fenomena, ojkanja. Važnost glazbenog izričaja prepoznalo je Ministarstvo kulture RH, koje ga je upisom u Registar kulturnih dobara RH istaknulo kao nematerijalnu baštinu vrijednu javnoga promoviranja i poticanja lokalne kreativnosti i različitosti, te ga uspješno prijavilo na UNESCO-vu listu zaštićene i, nažalost, ugrožene kulturne baštine čovječanstva. Opširnije o ojkanju i projektu Duga iznad Kule
Projekt povezuje materijalnu (revitaliziranje Kule Jankovića) i nematerijalnu kulturnu baštinu kroz rad na očuvanju ugrožene nematerijalne baštine, potiče autohtone kulturno-umjetničke aktivnosti, kao i očuvanje kulturnog identiteta, te pridonosi održivosti područja kroz značajno proširenje turističke ponude.
Ciljevi projekta
Prvi i osnovni cilj je prenošenje znanja tradicijskog načina pjevanja potresanjem glasa svima zainteresiranima, naročito članovima KUD-ova, a prvenstveno na mlađe generacije koje, u općim trendovima modernizacije i globalizacije, ne prepoznaju vrijednosti i značaj svoje autohtone baštine i tako ju čine ugroženom. Stručno educirani pjevači ojkači, to će novostečeno znanje moći dalje razvijati i prakticirati u svojoj lokalnoj zajednici.
Voditelji
Radionice vode etnomuzikolozi-istraživači kojima u realizaciji ovog projekta pomažu lokalni tradicijski pjevači. Neposredan način upoznavanja i učenja tradicije, gdje stručni medijatori uz pomoć nositelja tradicije prenose znanja, pokazao se najučinkovitijom metodom učenja ove vrste pjevanja, različite od današnjih (temperiranih) načina standardnog glazbovanja.
Voditelji prve radonice 30.06. te 01. i 02.07. 2015. su etnomuzikologinja dr.sc. Sanja Ranković, iz Beograda, i mr.sc. Ivo Brkić, etnomuzikolog i etnokoreolog iz Zadra.
Voditelj druge radionice, 28., 29. i 30.08. 2015., je dr. sc. Joško Ćaleta, etnomuzikolog, glazbeni pedagog i dirigent iz Zagreba. Opširnije o voditeljima radionica
Detaljan program prve radionice nalazi se u prilogu Radionica 1, dok će program druge radionice, koju vodi dr. Ćaleta, biti objavljen naknadno.
Sudjelovanje je besplatno ali uz obaveznu prijavu ispunjavanjem PRIJAVNICE ZA RADIONICU. Organizatori pokrivaju troškove stanki za kavu i ručak za dva radna dana u Kuli. Za dio sudionika postoji mogućnost organiziranja besplatnog smještaja u Kuli Jankovića.
Broj sudionica i sudionika je ograničen na najviše 20 osoba. Prijave se primaju do popune mjesta ili najkasnije do 25. 06. 2015.
Press clipping:
Zadarski.hr
Slobodna Dalmacija
Zadarski list
Desničini susreti 2015. Split i Vladan Desnica (1918. – 1945.): umjetničko stvaralaštvo između kulture i politike – Poziv za prijavu priopćenja
Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije i Odsjek za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko društvo pisaca i Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Splitu objavljuju da će se Desničini susreti 2015., posvećeni temi Split i Vladan Desnica (1918. – 1945.), održati u Splitu (Centar Studia Mediterranea Filozofskog fakulteta u Splitu, Peristil 3/III.) od 18. do 20. rujna 2015. godine.
Prošlogodišnji Desničini susreti, posvećeni temi Vladan Desnica i Split, 1920. – 1945. godine, koliko neupitno bili vrlo uspješni, suočili su sudionike sa spoznajom da je mnoštvo pitanja četvrtstoljetne povijesti Splita u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca/Jugoslaviji te u uvjetima okupacije, kolaboracije i antifaštističkog otpora od 1941. do 1945. godine istraživački otvoreno. Time su i mogućnosti zadovoljenja fokusiranijeg istraživačkog interesa za primjenu biografskih, intelektualnohistorijskih i kulturnohistorijskih pristupa i metoda za teme „splitska mladost Vladana Desnice“ i „obiteljska povijest Desnica u Splitu“ bile objektivno ograničene.
Urbana historija Splita od 1918. do 1945. godine mnogo više je povijest promjena nego povijest trajanja. Promjene u splitskoj političkoj kulturi u istom vremenskom razdoblju egzemplarne su u hrvatskoj povijesti 20. stoljeća po raznolikostima i proturječjima svojih očitovanja. Isto se može reći za bogatstvo promjenljivih splitskih kulturnih situacija, napose za umjetničko stvaralaštvo u Splitu. Kada je o svim ovim promjenama riječ, valja imati na umu da one, s jedne strane, imaju svoje vlastite „urbane logike“ te, s druge strane, da reflektiraju iskustva i zbivanja u nacionalnim, državnim i internacionalnim horizontima. Desničini susreti 2015. usredotočit će se na, prvo, promjene u splitskoj političkoj kulturi i kulturnom stvaralaštvu, drugo, splitsko prevoditeljstvo kao fenomen kulturnih transfera i, treće, na kulturno distinktivni fenomen splitskih kročeanaca, ključ za razumijevanje splitskog mediteranizma u to doba. Svi ovi izabrani fokusi zrcale i potrebe produbljenijeg interesa za stvaralačko sazrijevanje Vladana Desnice.
Poziv za prijavu priopćenja
Prijavni obrazac
Izložba “Vladan Desnica i Desničini susreti” U Gradskoj knjižnici “Juraj Šižgorić” u Šibeniku 28.2.-11.3.2015.
Izložba Vladan Desnica i „Desničini susreti“ predstavlja se šibenskoj javnosti – nakon zadarske i splitske – sa željom da je se podsjeti na činjenicu da je pisac Vladan Desnica (Zadar, 17. rujna 1905. – Zagreb, 4. ožujka 1967.) završne godine svoga gimnazijskog obrazovanja, od 1921./1922. do 1923./1924. – nakon Zadra i Splita – proveo u Šibeniku. Jakov Gotovac i Filharmonijsko društvo u Šibeniku usmjerili su njegove rane stvaralačke impulse prema skladanju pa su u Šibeniku i nastale Desničine prve glazbene kompozicije. Različita šibenska poznanstva vrlo su važna bila i za pokretanje Desničina prvog (i jedinog) časopisa, Magazina Sjeverne Dalmacije. Koliko god književno stvaralaštvo Vladana Desnice moglo biti poznato u Šibeniku, sigurno je da je nedovoljno istraženo što je sve u njegovu sazrijevanju i stvaralaštvu vezano za Šibenik. Cilj je ove izložbe predočiti postignuto i inicirati interes za nepoznatog Desnicu, u ovom slučaju šibenskog Desnicu.
Na „Desničinim susretima 2013.“ uvedeno je nekoliko programskih inovacija, uključujući i izložbu posvećenu Vladanu Desnici, održanu u Gradskoj knjižnici Zadar od 18. do 28. rujna 2013. Izložbu su činile četiri cjeline: 1) Zadranin
Vladan Desnica; 2) Islamljanin Vladan Desnica; 3) Kula Jankovića u Islamu Grčkom: vitalnost baštine i 4) „Desničini susreti“: jučer, danas i sutra (Panoi 9 – 16).
Za „Desničine susrete 2014.“ izložba je proširena novim cjelinama o životu i stvaralaštvu Vladana Desnice (Panoi 1 – 8), a obogaćena je i multimedijalnim sadržajima. Posjetitelji Sveučilišne knjižnice u Splitu mogli su od 20. rujna do 6. listopada čuti jedini sačuvani zvučni zapis njegova glasa, pogledati kratak film o projektu obnove Desničine Kule Stojana Jankovića u Islamu Grčkom, prelistati njegova djela dostupna u Sveučilišnoj knjižnici i pobliže se upoznati s izdavačkom djelatnošću Centra.
Program „Desničini susreti“ Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Zavoda za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu uključuje nekoliko inicijativa, među kojima su najpoznatiji znanstveni skupovi „Desničini susreti“ i istoimena biblioteka.
Znanstveni skupovi „Desničini susreti“, utemeljeni 1989. godine, obnovljeni su 2005. na stotu obljetnicu rođenja pisca Vladana Desnice kao zajednička inicijativa Centra, Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu,
Hrvatskog društva pisaca i Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“. Održavaju se svake godine redovito koncem onoga
rujanskog tjedna u kojem je piščev rođendan.
U Biblioteci „Desničini susreti“, osim zbornika radova, objavljuju se i druge knjige koje problematiziraju kulturna i
civilizacijska višegraničja u komparatističkom ozračju.
Katalog Biblioteke Desničini susreti
Katalog izdanja Dijaloga s povodom i Colloquia
Desničini susreti 2014.:Predstavljanje zbornika i otvaranje izložbe u izložbenoj dvorani Sveučilišne knjižnice u Splitu
Predstavljanje najnovijeg izdanja Biblioteke ‘Desničini susreti’ Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Intelektualac danas, Zbornik radova s međunarodnog skupa Desničini susreti 2013. (uredili Drago Roksandić i Ivana Cvijović Javorina), Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Plejada, Zagreb 2014. održati će se u subotu, 20. rujna 2014. godine, s početkom u 11.30 sati u izložbenoj dvorani Sveučilišne knjižnice u Splitu. Na predstavljanju će govoriti prof. dr. sc. Aleksandar Jakir, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Damir Pilić, komentator Slobodne Dalmacije iz Splita, Ivana Cvijović Javorina, suurednica zbornika, doktorandica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i prof. dr. sc. Drago Roksandić, suurednik zbornika, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Izložba „Vladan Desnica i Desničini susreti“ bit će otvorena u subotu, 20. rujna 2014. godine, s početkom u 12.15 sati u izložbenoj dvorani Sveučilišne knjižnice. Izložbu će prigodnim riječima otvoriti dr. sc. Josip Belamarić, Institut za povijest umjetnosti, Velimir Visković, Hrvatsko društvo pisaca, Olga Škarić (kćerka Vladana Desnice), Aneta Lalić, Srpsko narodno vijeće, Ivana Cvijović Javorina, koautorica izložbe, doktorandica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i prof. dr. sc. Drago Roksandić, koautor izložbe, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Domaćin i moderator predstavljanja izdanja i otvaranja izložbe je Petar Krolo, ravnatelj Sveučilišne knjižnice u Splitu.
Izložba će se moći posjetiti u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu, Ruđera Boškovića 31, 21000 Split
20.–27. rujna 2014., svaki dan od 9.00 do 20.00 sati.
Press clipping:
Slobodna Dalmacija
Večernji list
‘Izlet po Ravnim kotarima’ i radionica ‘Tradicijska kultura Ravnih kotara’
Izlet po Ravnim kotarima održat će se u 31. svibnja, a obići će se važni baštinski lokaliteti Ravnih kotara. Cilj je izleta upoznavanje kulture Ravnih kotara u njezinim višeslojnim vrijednostima od prapovijesti do suvremenog doba.
U izletu će sudjelovati stručnjaci za konfliktnu povijesno-kulturološku baštinu te, samim time, izlet predstavlja priliku za suradnju i učenje od spomenutih stručnjaka.
Izlet se u potpunost financira iz projekta Sveučilišta u Zagrebu Kula Jankovića: spomenik kulture, pokretač održivog razvoja Ravnih kotara, koji financira Europska unija.
Sudionici projekta, članovi Društva i svi prijatelji Kule srdačno se pozivaju na sudjelovanje u izletu i radionici ‘Tradicijska kultura Ravnih kotara’.
Poziv na izlet
Poziv na radionicu
Prijavnica za izlet
Prijavnica za radionicu
Program izleta
Program radionice
dani kule 2014.
Program
(Kula Jankovića, Islam Grčki)
Subota, 26.7.2014.
12 h
Svečano otvorenje dviju izložbi:
izložba: Vladan Desnica i Kula Stojana Jankovića
Izložba: Tri novorestaurirane slike iz fundusa Kule
19 h
Nastup folklornih grupa iz Bukovice i Ravnih kotara
uz degustiranje presnaca/prisnaca pripremljenog po izvornom receptu
Nedjelja, 27.7.2014.
Prije podne
Vođene ture razgledavanja i projekcija video materijala
19 h
Milorad Savić: Predavanje s projekcijama o fundusu budućeg muzeja u Kuli Jankovića
2o h
Diskusija o zajedničkoj kulturnoj baštini Ravnih kotara i Bukovice te o potencijalima kulturnog turizma u zadarskom zaleđu
20,30 h
Muzički nastup Nevena Jurića i prijatelja
21 h
Poetski performans u znak sjećanja na Desanku Maksimović:
Igraju polaznici Dramskog studija EHO, SKD „Prosvjeta“ iz Zagreba i mladi iz Islama Grčkog.
Dramski studio EHO: Emina Horvat, Ena Bašić, Aleksandra Radonjić, Diana Salem, Tihana Dobranić, Aleksandra Osman, Nataša Kovačević, Goran Vinčić i Dragutin Miškić.
Gost izvođač: Neven Jurić, gitara
Redateljica: Svetlana Patafta
Završno druženje
Manifestacija je dio međunarodnog EU projekta: „Jankovic Castle: historic site, generatingsustainable development of the Ravni Kotari region“, čiji je nositelj: Sveučilište u Zagrebu, uz šest
domaćih i međunarodnih partnera, i dio je aktivnosti A2.3 “Common heritage Awareness Days 2014”.
Okrugli stol “Desničini susreti i Kula Stojana Jankovića: iskustva i razvojne mogućnosti”
Okrugli stol “Desničini susreti i Kula Stojana Jankovića: iskustva i razvojne mogućnosti” održat će se u srijedu, 29. siječnja od 11.00 do 13.30, u Auli Sveučilita u Zagrebu. Sudionicima će se obratiti prof. dr. sc. Melita Kovačević, prorektorica Sveučilita u Zagrebu i prof. dr. sc. Damir Boras, dekan Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Desničini susreti utemeljeni su u Zavodu za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1989. godine te obnovljeni na Odsjeku za povijest istog fakulteta 2005. godine, povodom 100. obljetnice rođenja pisca. Od 2001. do 2012. godine razvijaju se u organizacijskom okviru i akademskom ozračju odsječkog i fakultetskog Centra za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je u proteklom desetljeću u kompleksu Kule Jankovića obavljao svoje djelatnosti, što predstavlja temelj i inicijativu za osnivanje Međunarodnog sveučilišnog centra ‘Kula Jankovića i revitalizacije tog spomenika kulture.
Poziv na Okrugli stol
Prijavnica
Program
Sažeci izlaganja i životopisi izlagača
Izdanje Colloquiae posvećeno Okruglom stolu
O Okruglom stolu na službenoj stranici EU projekta
Press clipping:
Zadarski list
Desničini susreti 2014.: “Vladan Desnica i Split, 1920. – 1945. godine” – Poziv za prijavu priopćenja
Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije i Odsjek za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko društvo pisaca i Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta” u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Splitu objavljuju da će se Desničini susreti 2014., posvećeni temi Vladan Desnica i Split (1920.–1945.), održati u Splitu (Centar Studia Mediterranea Filozofskog fakulteta u Splitu, Peristil 3/III.) 19. i 20. rujna 2014. godine te u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom 21. rujna i.g.
Cilj je Desničinih susreta 2014.: Vladan Desnica i Split (1920.–1945.) istražiti, kritički propitati i raspraviti, s jedne strane, otvorena pitanja u vezi s obiteljskim, profesionalnim (pravničkim) te, nadasve, generacijskim umjetničkim sazrijevanjem Vladana Desnice u Splitu, potom u vezi s časopisom Magazin Sjeverne Dalmacije i Desničinim shvaćanjima umjetničkog stvaralaštva i političkog angažmana u njegovim splitskim godinama. S druge strane, cilje je raspraviti otvorena pitanja u vezi s kulturnom, društvenom i političkom situacijom Splita u kojoj je Desnica odrastao i sazrio kao stvaralac. I sâm je nekoliko puta napomenuo da je na Proljećima Ivana Galeba počeo raditi u Splitu kasnih 1930-ih pa čak i da je sve najvažnije – što je kao pisac naučio – naučio u Splitu. Na taj način bi Desničini susreti 2014. predstavljali bitan iskorak u proučavanju obiteljske prošlosti Vladana Desnica, njegova formativnog razdoblja, ali i međuratne povijesti grada Splita, kojoj se u posljednje vrijeme posvećuje sve više istraživačke pozornosti.
Prijave i sažetke od cca. 2000 slovnih mjesta treba dostaviti do 1. veljače 2014. Do konca veljače i.g. Pripremni odbor Desničinih susreta odlučit će o prihvaćenim prijavama. Sudionicima će biti podmireni troškovi smještaja i boravka u Hrvatskoj.
Rok za prijavu: 1. veljače 2014.
Kula Jankovića: Baština kao ekonomski resurs – revitalizacija, turizam i razvoj
U sklopu projekta Kula Jankovića: spomenik kulture, pokretač održivog razvoja Ravnih kotara (Jankovic Castle – historic site, generating sustainable development of the Ravni Kotari region), koji provodi Sveučilište u Zagrebu, u petak 6. prosinca 2013. u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu održat će se okrugli stol Baština kao ekonomski resurs – revitalizacija, turizam i razvoj. Sudionici okruglog stola posjetit će Kulu na studijskom putovanju u subotu 7. prosinca.
Glavna tema dvodnevnog seminara je upravljanje baštinom na kojem će se propitati pozitivne i moguće negativne konotacije upotrebe baštine kao ekonomskog/gospodarskog resursa. Odnos između baštine i (održivog) razvoja, revitalizacije i suradnje sa sektorom turizma biti će posebno adresirane pri čemu će predavanja biti dominantno usmjerena na primjere uspješnih baštinskih projekata (‘best practices’) unutar europskog i nacionalnog okruženja. Međunarodni, te domaći i regionalni stručnjaci pozvani su da iznesu svoja iskustva putem predavanja i kroz diskusiju.
Međunarodni seminar dio je aktivnosti koje se provode na projektu financiranog od strane Europske Komisije, a realiziran je u suradnji s Međunarodnom fondacijom Forum slavenskih kultura, Ministarstvom kulture Republike Hrvatske i ICOM Hrvatska.
izložba ‘vladan desnica u fondu znanstvene knjižnice zadar’
Povodom ‘Međunarodnog znanstvenog skupa Desničini susreti 2013’ u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Zadar 17.-21. rujna otvorena je izložba ‘Vladan Desnica u fondu Znanstvene knjižnice Zadar’. Izložba se može posjetiti radnim danom od 10 do 12 i od 17 do 19 sati.
Press clipping:
Slobodna Dalmacija
desničini susreti 2013.
Međunarodni skup ‘Desničini susreti 2013.’ na temu ‘Intelektualac danas’ održat će se 20.-21. rujna u Rektoratu Sveučilišta u Zadru i 22. rujna u Kuli Jankovića.
Programska knjižica
Press clipping:
Zadarski list
Slobodna Dalmacija
otvoreni dani kule jankovića 2013.
U utorak i srijedu, 30. i 31. 07. 2013. u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom održava se manifestacija
OTVORENI DANI KULE JANKOVIĆA 2013.
sa slijedećim sadržajima:
Obilazak obnovljenih dijelova Kule Jankovića
vođene ture uz stručna tumačenja vrijednosti ovog kulturnog nasljeđa, ili slobodni obilasci gostiju po kompleksu i parku
Obilazak foto-izložbe o Kuli
Obilazak Etnografske zbirke i novouređenog „Škritorija“ u Staroj kući
Prezentacije o Kuli Jankovića (slikovne prezentacije, filmovi, video-zapisi, predavanja):
O Kuli kroz povijest, o kulturnoj baštini Kule, o obnovi, planovima za budućnost, o potencijalima ove zajedničke kulturne baštine za održivi razvoj regije
Izdvajamo iz programa :
30. 07. u 20 sati: Mr.sc. M. Savić: Islamljani i Jankovići; predavanje sa slajdovima
31. o7. u 18:30: Otkrivanje obnovljene biste S. Matavulja (rad kipara G. Antunca)
31. o7. u 19:30: Predstava „Bilješke jednog vremena“, režija S. Patafta (re-kreacija povijesnog trenutka prema tekstovima S. Matavulja i V. Desnice) 31. o7., oko 21 h. Završno druženje
Program se oba dana odvija od 11 do 22 h, kontinuirano
Ulaz je slobodan, kao i svi dijelovi programa
Dovedite vaše prijatelje i vaše goste i omogućite im da i oni dožive i osjete ljepote i vrijednosti kulturne baštine u vašem susjedstvu. Osigurano prevođenje na engleski, francuski i talijanski jezik vašim stranim gostima. Radujemo se Vašem dolasku!
Manifestacija je dio međunarodnog EU IPA projekta: „Jankovic Castle: historic site, generating sustainable development of the Ravni Kotari region“, čiji je nositelj: Sveučilište u Zagrebu, uz šest domaćih i međunarodnih partnera, i dio je aktivnosti A2.3 “Common heritage Awareness Days”.
Press clipping:
Zadarski list
volonterski kamp 2013.
Volonterski kamp te ljetna škola u organizaciji zagrebačkog Agronomskog fakulteta održani su 1.7-07. 7. 2013.
Predavanja na školi i rad u parku Kule na teme krajobrazna arhitektura, gradnja suhozida – rezultirala je uređenjem dijela parka i obnovom/izgradnjom značajnog dijela suhozida oko crkve Sv. Đorđa.
Predstavljanje projekta ‘Jankovic Castle: heritage site, generating sustainable development of the Ravni kotari region’
19. prosinca 2012. u Auli Rektorata Sveučilištu u Zagrebu održano je predstavljanje projekta Kule Jankovića – Jankovic Castle: heritage site, generating sustainble development of the Ravni Kotari region.
Cilj je ovog projekta, koji se financira sredstvima EU iz proračunske stavke „Preparatory actions for preserving and restoring cultural heritage in conflict areas in the Western Balkans“ (EUROPEAID/131266/C/ACT/MULTI), revitalizacija Kule Jankovića i područja Ravnih kotara kroz procese kulturne revalorizacije, izgradnje mira i poticanja društveno-gospodarskog razvoja.
Promocija zbornika
Promocija Zbornika radova s međunarodnog skupa Desničini susreti 2011: Intelektualci i rat 1939.-1947. održat će se 12.12.2012. u Beogradu i 14.12.2012. u Zagrebu.
Pozivnica za promociju zbornika u Beogradu
Pozivnica za promociju zbornika u Zagrebu
otvorenje kule za javnost i otvoreni dani 2012
Manifestaciju je organiziralo „Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Jankovića –Mostovi“, u okviru EU IPA projekta: „Jankovic Castle: historic site, generating sustainable development of the Ravni Kotari region“; Aktivnost 1: A 2.3 Common heritage awareness days.
U 2012 g., uslijed opsežnosti programa, ova aktivnost se ove godine održavala iznimno 3 dana, s obzirom da je prvi dan bio posvećen svečanom otvorenju Kule za javnost (uzvanici) a iduća 2 dana redovnom programu. Nakon toga Kulu je bilo moguće posjetiti kroz čitavo ljeto.
Program Dan 1: Svečano službeno otvorenje Kule Jankovića za javnost:
– Pozdravna riječ u ime domaćina (dr. sc. U. Desnica i dr. sc. N. Desnica-Žerjavić)
– Pozdravne riječi predstavnika nekih od institucija koje su posebno zaslužne za ovu manifestaciju:
– magistrica Vesna Jurić Bulatović, pomoćnica ministice kulture RH, koja je u ime Ministarstva kulture RH i otvorila Kulu Jankovića za Javnost
– gospodin Martin Mayer, ataše pri Evropskoj komisiji u Hrvatskoj,
– prof. dr.sc. Milorad Pupovac, zastupnik u Hrvatskom Saboru i Predsjednika SNV, zatim
– prof. dr. sc. Damir Boras, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i
– prof dr. sc. Vesna Vašiček, prorektorica za poslovanje Sveučilišta u Zagrebu.
– prof. dr. sc. Robert Bacalja, prorektor za studije i studentska pitanja Zadarskog sveučilišta,
Otvorenju je nazočilo i niz drugih ličnosti iz Ministarstva kulture RH: (Zlatko Uzelac, pomoćnik ministice kulture RH, Eva Brunović Voditeljica Službe za muzejsko-galerijsku i likovnu djelatnost, mr.sc. Anastazija Magaš-Mesić, pročelnica Konzervatorskog odjela Mininistarstva kulture RH u Zadru, Lepa Petri, konzervatorka, koja stručno nadzire obnovu Kule), te brojne druge ličnosti iz kulturnog, javnog i političkog života (D. Samardžić, ravnatelj Zavičajnog muzeja Biograd, Marin Ćurković ravnatelj Zavičajnog muzeja Benkovac, Čedomir Višnjić, predsjednik Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, Gordan Bosanac, direktor CMS-a, Zoran Pusić, predsjednik GOLJPa, Branislav Ćelap, izdavač prvih sabranih djela V. Desnice 1965 g., Rajka Rađenović, zamjenica Zadarskog župana, Miloš Čiritović, do-gradonačelnik grada Benkovca, te drugi predstavnici Grada Benkovca: Mile Marić, iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti grada Benkovca, Vanja Čvrljak – direktor Turističke zajednice Grada Benkovca, i mnogi drugi)
Kraća izlaganja održali su:
– Prof. Miljenko Domijan (kao dugogodišnji glavni konzervator RH, a prije toga direktor nadležnog Konzervatorskog odjela u Zadru), na teme::
Važnost obnove Kule te konkretne aktivnosti u zaštiti i obnovi Kule Jankovića,, i
– Prof. dr. sc. Drago Roksandić (kao programski voditelj ovog IPA projekta i mnogih ranijih revitalizacijskih aktivnosti): Kulturno i povijesno značenje Kule Jankovića te, revitalizacijske aktivnosti. Posebni osvrt na planove i akcije oko izgradnje Međunarodnog sveučilišnog centra u Kuli Jankovića, o čemu su također govorili i prof. dr. Alan Braun, (Arhitektonski fakultet, Zagreb), i dr. sc. Darko Babić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu).
– Otvaranje dvaju izložbi u Kuli Stojana Jankovića:
Otvaranje Etnografske zbirke (kao prve od zbirki Kule Jankovića koja se vratila u Kulu), i
Otvaranje prve Izložbe u ‘Sali’: “Ususret obnovljenoj Kuli”, foto-izložba; (20-ak postera velikog formata, B1, sa fotografijama/tlocrtima, itd). “Sala”(novo-obnovljena dvorana površine preko 50 m2), zamišljena je kao polifunkcionalni prostor: Kao dvorana za Izložbe te kao dvorana za predavanja .)
– Domjenak uz muzički program (Neven Jurić, gitara)
– Vođeni i slobodni obilasci obnovljenih dijelova kompleksa kule Janković Stojana.
Program Drugi i treći dan:
Predavanje-prezentacija o zajedničkoj kulturnoj baštini Kule Jankovića, „Kula Stojana Jankovića -Kulturno nasljeđe, Obnova, Revitalizacija, “ (U. Desnica); uključivalo je povijesni razvoj i kulturno-povijesni značaj ovog objekta zajedničke kulturne baštine, funkcije pojedinih dijelova kompleksa, umjetničke, povijesne i arhivske zbirke Kule Jankovića. Nadalje, projekcije filmskih materijala (HTV prilozi o Kuli, iz filmskih arhiva, starih amaterkih video-zapisa, itd),,
Vođeni i slobodni obilasci obnovljenih dijelova kompleksa te parka Kule Jankovića, (bilo predviđeno 4x dnevno, u praksi su se odvili znatno veći broj puta, već kako su se formirale skupine posjetitelja): Vodstvo obilazaka, uz objašnjenja (često i vrlo detaljna, ovisno o konkretnoj grupi i interesu) obavili su članovi Udruge: Olga Škarić, Jelena Desnica Ivičević, Uroš Desnica, Tatjana Škarić-Jurić, Nataša Desnica-Žerjavić. Dunja Franković Desnica , Jelena Žerjavić (cjelodnevna dežurstva).
Sadržaj obilaska je uključivao:
Obilazak Etnografske zbirke , uz objašnjenja funkcija pojedinih predmeta iz zbirke, te raznih faza korištenja „ Stare kužine“ – od otvorenog ognjišta do „modernih“ rješenja iz početka 19. st.
Obilazak prve foto-izložbe u Kuli, u obnovljenoj “Sali”, pod nazivom: “Ususret obnovljenoj Kuli”
(uz objašnjavanje povijesne pozadine i razvoja Kule kroz vjekove, izgled prije 1990 g., nakon ratnih stradanja, i u raznim fazama obnove, slikovni i tekstualni podaci o važnim ličnosti te zbirkama Kule Jankovića)
Obilazak obnovljenih dijelova Kule Jankovića, u vidu vođenih tura ili slobodnih razgledanja. Osim Stare kuhinje i Sale s izložbama, to je uključivalo penjanje na Kulu (Vidikovac na gornjoj etaži kule), tamnicu i “samicu”, malu i veliku „avliju“, šetnju do izvora Klokotuša, bazena i dijela Arboretuma, obilazak romaničke crkvice Sv. Đorđa)
Večernji sadržaj drugoga dana upotpunilo je predavanje prof. dr. sc. Duška Marinkovića „Ravni kotari i Vladan Desnica“.
Osim prvoga dana (kad je na samom Otvorenju Kule za javnost bilo oko 100 uzvanika i gostiju), u naredna dva dana ove aktivnosti Kulu posjetilo još najmanje oko 150 posjetitelja (prema Knjizi posjetitelja, koja je uspostavljena u „Sali“).
Događaj je izazvao veliku medijsku pažnju (molim vidjeti Priloge), tako da se interes za posjet Kuli nastavio i nakon „službenih dana“ aktivnosti, jer su se mnogi zainteresirali (i doznali za mogućnost posjeta) kad su vidjeli/čuli neki od priloga na TV ili radiju, odnosno pročitali vijest ili članak u novinama. Tako je, uz brojne posjetitelje iz Zadra, bilo dosta posjetitelja iz mjesta bliže i dalje okolice (bilo je i stranaca, iz EU, SAD, Kanade, Australije, – najčešće gosti lokalnog pučanstva, koje bi oni doveli sa sobom). Ukupno, u prva tri mjeseca nakon otvorenja bilo je oko 500 posjetitelja (vjerojatno osjetno više s obzirom da se, naravno, nisu svi upisali u Knjigu gostiju).
Osim Poziva na otvorenje Kule i otvorene dane Kule Jankovića, Društvo je (iz drugih sredstava) izradilo tri informacijska postera (B1 formata), posebni informacijski set za medije (poslan predstavnicima medija zajedno uz pozive), letak u boji, te probnu brošuru – A5 formata, 14 strana (koja će dogodine – nadopunjena i proširena – biti tiskana kao službena brošura ove aktivnosti). Jedna od ovogodišnjih pouka s brošurom jest i da bi trebala biti tiskana u znatno više primjeraka (ovogodišnjih 100 primjeraka „planulo“ je praktički već prvi dan).
Želimo istaknuti da je aktivnost mogla biti održana s toliko sadržaja i na tako visokom nivou, pa onda i s tako veliki interesom medija, zahvaljujući 10-godišnjih ulaganjima Ministarstva kulture RH u temeljnu obnovu niza objekata u kompleksu Kule Jankovića (uključivo onih u kojima je održana aktivnost), te (neposredno za realizaciju postava izložbi) zahvaljujući donaciji američke zaklade Tourism Cares (2011 Tourism Cares Grant), dodatnim sredstvima Udruge te doista izuzetnim angažmanom brojnih članova Udruge.
desničini susreti 2012.
Sedmi po redu skup posvećen Vladanu Desnici , posvećen piscu i njegovu djelu te velikim temama njegova doba. ¸(Skup je održan u Zadru, 14. – 15. rujna, te u Islamu Grčkom, 16. rujna 2012. g.).
„Velika tema“ ovogodišnjih rasprava bila je Intelektualci i rat, 1939.-1947. g.
Kao i ranijih godina skup je izazvao vrlo značajan interes znanstvenika iz više zemalja Europe i regije, a izazvao je i veliku medijsku pažnju.
Desničini susreti 2011.
“Desničini susreti 2011.”
Intelektualci i rat, 1939.-1947. godine (PDF)
(16. i 17. rujna u Hrvatskom društvu pisaca u Zagrebu, Basaričekova 24 i 18. rujna 2010. u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom)
Najava
Program u Zagrebu (PDF)
Program u Kuli
javno predstavljanje projekta Međunarodnog sveučilišnog centra u Kuli Stojana Jankovića na Sveučilištu u Zadru u sklopu obilježavanja Dana Sveučilišta
press clipping:
057 info (PDF)
Zadarski list (PDF)
javno predstavljanje projekta Međunarodnog sveučilišnog centra u Kuli Stojana Jankovića održano na Sveučilištu u Zagrebu
press clipping:
Culturenet.hr (PDF)
Zadarski list (PDF)
sporazum Sveučilišta u Zagrebu i vlasnika Kule Jankovića
projekt Međunarodnoga sveučilišnog centra u Kuli Jankovića
Desničini susreti 2010.
Ideologija vlasti i ideologičnost teksta (PDF)
(17. i 18. rujna na Sveučilištu u Zadru i 20. rujna 2010. u Kuli Stojana Jankovića u Islamu Grčkom)
Desničini susreti 2009.
Intelektualci i vlast, 1945-1952.
(Zagreb, 18. i 19. rujna i Islam Grčki, 20. rujna 2009.)
press clipping:
HDP
Zadarski list
volonterski kamp 2010.
press clipping: Zadarski list
volonterski kamp 2009.
Desničini susreti 2008.
Pripadnost kulturi – kultura pripadanja: drugi put
(Zagreb i Islam Grcki, 20. i 21. rujna 2008.)
press clipping:
HRT
Zadarski list
javno
booksa.hr
SNV
Volonterski kamp 2008.
izvještaj u pripremi
Desničini susreti 2007.
Pripadnost kulturi – kultura pripadanja
Zagreb, 21. i 22. rujna 2007.
(Hrvatsko društvo pisaca, Kuća Arko, Basaričekova 24, Zagreb)
Volonterski kamp 2007.
izvještaj u pripremi
znanstveni skup ‘Sunce, stablo i pisac: krajolici u opusu Vladana Desnice’
Obitelj Desnica je voljna otvoriti vrata kompleksa Kule Jankovića kvalitetnim znanstvenim, kulturnim, edukativnim, razvojnim i drugim programima.
15. rujna u Jankovića Dvorima održana je književna večer posvećena motivima dalmatinskih krajolika u opusu Vladana Desnice, u sklopu znanstvenog skupa ‘Sunce, stablo i pisac: krajolici u opusu Vladana Desnice’, obilježavanja 101. obljetnice rođenja književnika (Zadar, 17. rujna 1905. – Zagreb, 4. ožujka 1967).